| annnna1234 a întrebat:

De curand am schimbat tevile de la baie. La bateria de la cada a ramas o gaura in perete si se vad tevile care sunt prinse de zid. Este vreo problema daca ramane asa neacoperit o perioada? Adica pot cadea bucati din zid sau sa se desprinda tevile sau orice alt pericol?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bun este sa cauti faianta potrivita si sa inlocuiesti ceea gaurita.

Un meserias faiantar poate face un "dop" dintr-o placa de fianta asemanatoare pe care-l poate lipi in gaura.

De asemenea, poti face si tu un capac de plastic care sa se prinda cu 2-3 "urechi" in peretele gaurii, asemanator capacelor dozelor de ramificatie de la curent.

In ultima instanta, gaura se poate astupa cu ghips sau acoperit cu o placa de carton sau piele, lipit cu prenadez (cel mai inestetic si ne-durabil).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu dar pot intra soareci, sobolani. La Metalo-chimice sau magazinele cu materiale de constructii sunt niste rondele de plastic cu picioruse pentru acoperit gaurile. Nu sunt scumpe.

| lpavel a răspuns:

NU! Nu se intampla nimic, esti in afara oricarui pericol!

| petitconseil a răspuns:

Ai putea sa lipesti o bucata de carton pana acoperi ca lumea acolo, posibil sa vina gandaci sau chiar si soricei de la subsol...