| Alexia1208 a întrebat:

Hei TPU! Este ok drojdia proaspătă de la Lidl? Cresc frumos aluaturile?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sotia mea nu cumpara de la ei desi sunt peste drum de noi. Cumpara de la un magazin din coltul strazii: intr-o hartie galbena "Bravo" ii zice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da este proaspăta si bună, poti lua de la ei au produse de calitate si la preturi accesibile.

| Fatamuntilor a răspuns:

Drojdia proaspata ar trebui sa fie la fel indiferent de firma.
Insa TREBUIE sa fie in termen,sa fie folosita cantitatea corecta, la temperatura indicata!
Asfel spus daca din intamplare se depaseste termenul de garantie, NU va creste
Daca pui mai mult sau mai putin sunt slabe sanse sa creasca
La fel si temperatura. Odata dospit (stii tu, maiaua care se face inainte de a incorpora faina TREBUIE facuta cu apa calaie /calduta nu fierbinte.dar si dupa ce framanti.
Imi plac produse lor, si drojdia ar trebui sa fie ok.

| romeo78 a răspuns:

Toate produsele de la Lidl sunt de calitate. Dar, nu trebuie cumpărată drojdie proaspătă decât la cubulețe, nu calup. Odată desfăcută nu se poate păstra.

| Alexia1208 explică (pentru romeo78):

Mulțumesc! Am cumpărat un cubuleț de 100 g și mi-au crescut foarte frumos gogoșile.