| Andreeamariagina a întrebat:

Heiii,cum scot și eu petele de ulei? Am o fusta plisată verde din material bumbac ceva de genu

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Speli fusta cu detergent Ariel.

| cristi202 a răspuns:

Lasă peste noapte pata la muiat in soluție concentrată de apa cu detergent de vase (nu doar detergent de vase, diluția sa fie cu apa, contează!), apoi o bagi la mașina de spălat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vanish

| Andreeamariagina explică (pentru suntserios):

Nu este bun deloc, am avut haine ff pătate și nici in ziua de azi nu au ieșit

| sierra1 a răspuns:

țâp-o in mașina de spălat

| dullcat a răspuns:

Detergent de vase.Are putere de degresare foarte mare, comparativ cu detergentul normal de rufe. Am scos asa fara nicio problema pete de zacusca sau alte pete incapatanate.Cu cat aplici mai rapid cu atat mai bine. Poti da si cu putina apa, apoi freca cu mana sau cu o periuta veche de dinti, si la final sa absorbi cu un servetel.

| Fatamuntilor a răspuns:

Detergent de vase pus direct pe pata si frecat apoi spalat in masina sau manual!

| MeraO a răspuns:

Se pune peste para pudra de talc sau praf de creta si drage tot uleiul!

| Andreeamariagina explică (pentru MeraO):

Sigur merge? praf de creta de unde iau?

| MeraO a răspuns (pentru Andreeamariagina):

Ideea este ca trebuie pus imediat ce a cazut uleiul sa nu apuce sa se usuce pentru pudra de talc sau praful de creta sa poata absorbi uleiul. Pisati o creta si iese praf de creta

| Andreeamariagina explică (pentru MeraO):

S a uscat deja