| IgValy a întrebat:

Hello TPU, recent mi s-a pus pata sa fac ongiri (triunghiurile de orez japoneze) si am cateva intrebari:

1.Pot gasi ingredientele gen foaie de nori intr-un supermarket sau trebuie neaparat comanda?
2. E neaparat orezul japonez (ala de sushi) sau poate fi folosit si ala normal? Daca da, e mare diferenta sau trebuie preparat orezul normal cumva?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sushi Nori poti gasi la magazinele Mega Image, Carefour etc.
Si orezul este de multe soiuri, dar - in general - se pot prepara astfel, sa fie de consistenta asemanatoare.
Iti recomand sa citesti si acest articol:
http://smartwoman.hotnews.ro/......-orez.html