| anonim_4396 a întrebat:

Heyhappy in saptamana mare vreau sa tin post, sa ma pot impartasi happy ex. de mancaruri de post va roghappy ca nu pot sa mananc doar cartofi si legume happy Va multumesc tongue funda

9 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Cartofi prajiti
cartofi cu zeama
paste cu sos
pilaf cu ciuperci
nargarina cu gem sau cu miere
fructe
pateu de post.

sper ca te-am ajutat happy

| kindness a răspuns:

Va multumeschappy

| Claudiu2011 a răspuns:

Pateu vegetal cu ciuperci,orez,salate,fructe, soia, ciulama de ciuperci e f buna,

| Iama a răspuns:

Bună.
Citeşte aici câteva idei pentru dietă de post :
http://www.bucataria.net/articole/835/dieta-de-post
Reţete de post :
http://www.crestinortodox.ro/retete-post/

Baftă!

| Bogdan9183 a răspuns:

N-are rost sa tii post. Sunt prosteli astea. Eu nu cred in Dumnezeu si in toate astea, dar daca tii neaparat sa faci sacrificiul asta fara niciun scop ai putea manca :

Ardei copti
Ardei umpluti cu orez
Artos
Baclava*
Bors de primavara*
Borsul*
Ciorba de fasole verde*
Ciuperci la cuptor
Clatite de post
Coliva*
Cornulete cu nuca
Cornulete fragede
Covrigei cu amoniac
Covrigei cu coniac
Covrigei simli
Crap la cuptor
Crap umplut cu orez
Crema de zarzavaturi
Dovlecei cu masline
Dovlecei rondele
Dovlecei umpluti
Fasole batuta
File de peste cu rosii
Foi de placinta
Fursecuri cu alune
Ghiveci
Glazura de cacao
Grau cu miere, stafide, nuci
Iahnie de fasole cu spanac
Icre de post
Icre Tarama
Mazare cu ciuperci
Mucenici*
Orez cu rosii
Pilaf cu ciuperci
Plachie de crap
Prajitura cu morcov
Prajitura cu nuci, dulceata visine
Prajitura "Zi si Noapte"
Prescura*
Rosii umplute cu vinete
Salata de ardei
Salata de ciuperci marinate
Salata de fructe*
Salata de orez*
Salata de primavara
Salata de vinete
Sarmale cu orez
Sosuri
Strudel cu mere
Supa de cartofi
Supa de rosii
Supa de zarzavaturi

| AdriannaAdry a răspuns:

Pai cam asta ar trebui sa manaci. poti manca soia, salam vegetal, pate vegetal si altele de genu. astea sunt recomandate

| gigicu01 a răspuns:

Poti manca:ciorba de post,sarmale de post,Salata de orez prefiert, Ardei umpluti de post, Pilaf de post si mai sunt multe. funda?

| bogi_4749 a răspuns:

Buna iti spun ce mank si eu deci poti manca : cartofi prajiti,cartofi copti,supa (fra carne. cu legume atat),corba,fasole(boabe/pastai), paste,tokanitza, sarmale de post umplute cu orez..., mai multe sper ca te-am ajutat funda?happy

| TeutzaLoL a răspuns:

Varza, ghiveci de legume mancarica cu mazare si morcov, zacusca (na-i cum s nu mananci legume, oricat ai vrea, tot dai peste ele). spor la postit