| Blackrose18 a întrebat:

Hey TPU, cum sterg o pata de sange de pe o saltea? (Provenita de la o hemoragie) metode?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cu apă rece!
Cauti prin casă o bucatica dintr-un material mai dur (ori un burete, din acela care are fibra dura abraziva pe una dintre părți), îl storci bine in căușul mâinii, ca sa nu iti uzi patul foarte tare. Și freci pata, apoi clătesti, și iar freci (schimbi apa de câte ori e necesar). Adaugi niste vanish lichid si il lași să actineze cateva ore, apoi clătesti cu apă rece. De obicei, petele ies la spălat, dacă sunt observate imediat.
Tot timpul, cârpuța pe care o vei folosi să fie stoarsă bine! Apoi o arunci la gunoi.
La final, usuci cu feonul. Ori, cu fierul electric de călcat.

Altadata, când stii că se apropie data calendaristica si iti vine ciclul, te protejezi, iei măsuri de precautie, incat sa nu se mai ajunga in situatia de față. happy

| relian a răspuns:

Poti folosi clor dar dupa o sa ramina patat,nu murdar ci pata mai albicioasa.
Daca vrei sa nu murdaresti deloc salteaua,cumpara o husa,sunt huse pentru saltea special facute pentru asa ceva,din bumbac ori sintetic si nu trece mai nimic dincolo.

Dar avand in vedere ca peste saltea pui cearsaf,nu o sa se vada,deci lasa asa,oricum sal; teaua este murdara, asta daca nu ai folosit husa cum am zis.
Dupa citiva ani de folosire, salteaua se murdareste, trece prin cearsafuri transpiratie si se murdareaste, mai ales daca ai activitate sexuala mai intensa, o sa vezi pe saltea numa pete de diferite culor laughing

| SharpEagle a răspuns:

Apa oxigenata sau sare de lamaie.
Parca mai mergea si cu amoniac.