| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,de azi vreau sa tin post, dar nu stiu ce fel de mancare sa imi iau cu mine la liceu, as vrea sa imi iau ceva din comert, dar nu stiu care alimente sunt 100% de post... puteti sa imi spuneti si mie niste alimente de post porivite pentru liceu? Multumesc!
Dau funda!☺

Răspuns Câştigător
| LoredanaS19 a răspuns:

Ar trebui sa iti cumperi margarina de post, trebuie sa fie in magazine, apoi iti faci un sandwich cu pâine, margarina si iti pui castraveţi, rosii, legume dar sa nu fie brânza si nimic ce vine de la animalehappy si pe perioada postului încearcă sa te abtii cat de mult poti, adica mănâncă puţin, bea doar apă si multa multa rugăciune, încearcă sa nu vorbesti urat, sa nu ti ura pe nimeni, si crede-ma asta contează foarte mult in post, trebuie sa te abtii de la obiceiurile lumii, si încearcă sa te dedici complet lui Dumnezeu si cu siguranţa si el te va răsplătihappy multa baftahappy

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt foarte bune sugestiile date, in afara de margarina. Fereste-te de ea caci este cancerigena.
O salata verde si proaspata intr-o caserola e numai bine.
Sau niste covrigi simpli cu seminte de la patiserie.

| anonimg a răspuns:

Sandwich cu brânză tofu si naut, cu/fara o felie de rosie sau castravete; nuci, alune, migdale, cereale, fructe, covrigei cu tărâțe; mix de nuci, migdale si stafide.

| Holiday a răspuns:

Niciun aliment nu e 100% de post. Pe toate se gasesc diverse bacterii din aer, de pe mainile tale, etc, deci indiferent ce ai manca ingeri si produse de origine animala. Doar ca astia de au inventat "postul" habar n-aveau de asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam greu cu postul ăsta. Mulți oameni nu-i înțeleg semnificația. Ideea de post conduce către echilibru și, automat, către bunăstare. Postul nu trebuie ținut neapărat în anumite perioade, ci pe tot parcursul anului și nu obligatoriu cum scrie în calendar. Trebuie să mănânci echilibrat, să bei echilibrat, să faci sex echilibrat etc. Acum 'echilibrat' e diferit la fiecare individ în parte. N-o să te învețe în veci vecilor preotul cum să mănânci tu echilibrat. El doar spune să ții post. Învață ce înseamnă postul!

| nicoooletaaa a răspuns:

Covrigei, produse de patiserie de post, fructe, o salata cu rosii, castraveti si salata verde!