| KimJennie a întrebat:

Hey TPU, deci, de vreo luna am carcalaci in casă si aia efectiv intra si pe sub podea, si sunt foarte scârboși și au si multe boli gen si azi noapte pe la 3 efectiv se auzeau carcalacii aia cum se plimbau pe jos (dacă nu știți la ce ma refer sunt niște gândaci super urâți) asa deci întrebarea ar fi, oare un aparat de ala de gândaci care cica ii face sa plece (chiar nu stiu cum se cheamă) ar fi folositor dacă ei sunt sub podea? :/

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primavara se face deparazitarea si curatarea caselor si gradinilor. se pare ca tu ai ratat asta, de aceea acum, la 1 lunia dupa ce a trecut primavara, ai deja gandaci in casa.
Fa deparatizarea rapid, ca risti sa se inmulteasca cum nici nu-ti imaginezi si nu mai scapi de ei.
Nu stiu la ce aparate te referi, dar eu ti-as recomanda o firma de profesionisti, mai ales daca sunt sub podea, unde se impuiesc cu miile.

| Dintrebare a răspuns:

Trebuie facuta o dezinsectie daca sunt asa multi. In special daca stai la bloc, sigur tot blocul are aceasta problema. Deci eu as zice ori sa chemi pe cineva specializat, cum a scris si persoana de dinaintea mea, ori sa cumperi insecticid si faci tu. Exista si capcane pentru gandaci si solutii. Poti cauta si pe net sa comanzi sau mergi si intrebi la magazin

| LaraClarice a răspuns:

Nu cred ca aparatele alea ajuta.
Doar sa chemi pe cineva de la dezinsecție, apoi sa sigilezi foarte bine podeaua.
Dacă nu scapi de ei nici asa, ar fi bine sa schimbi podeaua și mobilierul, covoarele în care crezi ca ar mai fi urma de gandac.
Mult succes!

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Îți iei liber o zi, chemi o firmă pentru dezinsecție și pleci de acasă cât timp este nevoie.

| CristinaBabu11321 a răspuns:

Aparatele alea nu sunt bune de nimic. La tara am foarte multi soareci si aveam un aparat din ala cu mine cand mergeam acolo. Am vazut soarecele plimbandu-se pe langa el deci nu functioneaza
Eu sunt foarte speriata de asa ceva, in locul tau as chema rapid o firma specializata.

zici ca stau sub podea, sunt oarecum localizati deci cred ca ai putea folosi niste substante fix pe zona unde stau ei?