| Maria1300 a întrebat:

M-am hotarat ca in acest an sa fac turta dulce de casa,in diferite forme(brad,clopotel,omuleti,stea). Ca sa fie mai atractiva, ma gandeam sa o ornez cu glazura colorata(facuta in casa)6. Cunoasteti niste coloranti naturali buni si de calitate din comert cu care ati mai lucrat? Eu am alergie la anumiti coloranti(artificiali,de proasta calitate) si vreau sa ma asigur ca totul va fi bine. Va rog din suflet sa imi dati cateva recomandari si daca se poate si o parere personala despre colorantii folositi de voi! Multumeeesc mult, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CiobotaruValentin a răspuns:

Bună.Nu ştiu dacă te ajută recomandarea şi răspusul meu, dar : Rosu – zmeura

Decongeleaza zmeura inghetata si fa un piure fin din ea. Pentru a scapa de seminte paseaza piureul printr-o sita deasa si foloseste sucul extras drept colorant.

Roz – sfecla rosie

Coace sfecla sau fierbe-o. Apoi poti sa o transformi in suc sau sa o faci piure. Te poti baza si pe sfecla deja conservata, insa aceasta nu trebuie sa aiba otet sau alte arome puternice.

Portocaliu – morcovi

Fa un suc de morcovi sau un piure din morcovi fierti. Daca alegi varianta piureului, pentru ca este ca o pasta, adauga o lingurita de apa ca sa il poti strecura usor prin sita.

Galben – portocala

Sucul de portocale proaspat stors va fi perfect in retetele in care ai nevoie de o nuanta puternica de galben.

Verde – spanac

Ca in cazul morcovilor fie faci un suc din frunze proaspete de spanac, fie faci un piure in care adaugi putina apa pentru a extrage sucul.

Albastru – afine

Decongeleaza afinele si transforma-le apoi in piure, pe care sa il strecori printr-o panza. Sau pune afinele la microunde pana cand coaja plesneste, apoi toarna sucul printr-o sita deasa.

Violet inchis – mure

Aplica aceleasi metode ca in cazul afinelor.
O seară bună!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

O sursă bună de inspitație e aici (natural 100%)
http://foodstory.stirileprotv.ro/......rtificiali