Întrebare recomandată | carmol123 a întrebat:

Idei de mancare de post?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, multumesc. big grin

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ciuperci, fasole, linte, bob, vinete, ardei, rosii, dovlecei, prune... gatite in fel si chip.
Ciupercile si fasolea inlocuiesc carnea in ce priveste proteinele.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Carbohidrati: paine, paste, orez, cartofi, atentie sa nu fie paste cu ou de exemplu. Leguminoase : fasole, linte, soia, naut, Fructe si legume, de exemplu zacusca, vinete, este si pateu vegetal si e chiar bun, tofu, in hypermarketuri in perioada asta sunt raioane cu produse de post, incearca pe acolo.

| Andreeaioan115 a răspuns:

Fasole,orez alb, cartofi fierti,, varza fiarta, vinete etc si apa

| LuluOneMillion a răspuns:

Presupun ca vrei ceva sa fie si bun de post. Mama face de obicei negresa de post, e usor de pragatit dar ca gust e asa si asa, cel putin cum o face ea. Mai poti incerca risotto cu mere, risotto este un soi de orez, e mai bun decat orezul cu lapte. Cartofi la cuptor, cu condimente, chilli mai ales, si sare, piper, normal. Mai e gohei mochi, un preparat japonez cu orez mai ars sa zic, gasesti poze si reteta pe google. Si paine de casa gustoasa cu diferite arome sau cu crema de ciocolata, evident si ea de post.

| Trickster a răspuns:

Fasole,orez,... Mai exact legume si fructe, manaca cat mai multe si in plus, iti recomand cand cum cumperi ceva sa te uiti la ingrediente chiar daca scrie ca e de post ca poate are ingrediente care nu sunt de post

| Lusca1995 a răspuns:

Http://www.retetepost.ro/mancaruri/ Ai aici o lista intreaga de retete.

| mariesprouse a răspuns:

Daca vrei feluri exacte de mancare poti face diferite ciorbe, inclusiv de ciuperci Pleurotus care este un fel de ciorba de burta de post, tocanita de legume, mazare, sarmale (de post) iar ca dulciuri gogosi sau pandispan cu visine.

| AlexaMoltez a răspuns:

Legume si fructe ezz pezz

| MarianDezvirginatoru4 a răspuns:

Biscuitiiiiii