| Carolina1972 a întrebat:

Idei de retete dietetice, care nu ingrasa? De exemplu orez cu piept de pui. Vreau sa slabesc!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde in primul rand de cantitati, mancarurile au un numar de calorii, daca manci destul de poti ingrasa de la orice diferenta e ca sunt mancaruri dense in calorii (multe calorii intr-o cantitate mica) si altele slab calorice (putine intr-o cantitate mare).

Acum, ia ca idee de baza sa ai 80% din farfurile legume si doar 20% carne.

Pentru asta sugerez chestii gen legume la tigaie pe care le calesti in 11-2 linguri de ulei cu usturoi si carne de pui/porc. Dac ala asta adugi niste lamai sau sos de soia si mai bine.

In plus guacamore e o varianta foarte buna ca implica doar avocado/rosii/ceapa sau salata de vinete fara maioneza, doar cu niste iaurt grecesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orezul ingrasa! Este cereala si umfla masiv!
Daca vrei retete dietetice, mananca DOAR fructe si legume proaspete sau gatite, cu cate o bucatica de pui sau peste, fiert sau fript (nimic prajit).
Painea, pizza, fainoasele, cerealele, orezul, grisul, porumbul, NU au ce cauta in diete, ca sunt rele.

| sierra1 a răspuns:

Totuși, spune-ne câte kile ai

| JulyDreams a răspuns:

Branza slaba, iaurt 2%, legume crude, la cuptor sau la aburi, piept de pui si peste la cuptor sau la aburi, lapte cu orez, tort de orez, paine neagra, biscuiti simpli, fructe proaspete si uscate