| iuliana21 a întrebat:

Imi dati niste rete cum sa pregatesc o ceafa de porc? exclus gratar si cuptor pentru nu imi merg...multumesc

Răspuns Câştigător
| pypa007 a răspuns:

1 kg. carne de porc macra
2 linguri ulei
5-6 catei de usturoi
4-5 buc. rosii coapte
sare, piper
cimbru
verdeata tocata Carnea de porc taiata in bucati potrivite se rumeneste in ulei incins. 2. Se adauga apoi usturoiul pisat, sarea, piperul, cimbrul si rosiile taiate foarte marunt. Se fierbe la foc mijlociu 25 minute si se presara cu verdeata.

6 răspunsuri:
| cely a răspuns:

Faci un sos din: ulei de maslie, condimente dupa placere, o ceapa taiata feliute, 2 catei de usturoi pisat si vin, Lasi carnea sa se marineze in sos si o prajesti putin in tigaia incinsa, unsa cu putin ulei.

| pypa007 a răspuns:

O delicioasa reteta de friptura de porc la gratar. Acesta reteta este si mai delicioasa daca se foloseste vin si masline. Pentru a realiza reteta de ceafa de porc la cuptor aveti nevoie de urmatoarele ingrediente:
- ceafa de porc- va trebuie 1 kilogram
- vin rosu- 150 ml
- pasta de rosii- 100 grame
- masline negre- 100 grame
- ardei gras- 1 bucata
- cimbru, vegeta, piper
- ulei
Cum se prepara ceafa? In primul rand spalati bine carnea, o crestati apoi o condimentati cu piper si cimbru. Separat pregatiti o tava, o ungeti cu ulei si puneti in ea ceafa de porc. Intre crestaturile cefei de porc se aseaza maslinele. Apoi trebuie sa realizati un sos care se pune peste carne. Pentru acest sos, este necesar sa amestecati vinul cu 30 ml de ulei, vegeta si pasta de rosii. Acest sos se adauga peste ceafa de porc, dupa care tava se pune la cuptor la foc mijlociu. Se lasa sa se patrunda bine, aproximativ o ora. Pofta mare!

| bunicuta55 a răspuns:

Daca ai tigaie de teflon poti pregatii canea in prealabil (sare, piper, cimbru, salvie sau rozmarin... ce condimente preferi, le amesteci si freci carnea cu ele, eventual o stropesti si cu putin vin, si o lasi cam 5-6 ore, sau chiar mai mult)cand vrei sa o pui in tigaia incinsa o usuci putin in servet de bucatarie (harie prosop)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sosu gy

Răspuns utilizator avertizat
| sanecitim a răspuns:

Uite pe culinare.tv am gasit o reteta super: http://culinare.tv/ceafa-de-porc-cu-cartofi-in-sos-de-iaurt