| JulyDreams a întrebat:

Imi place sa imi fac provizii. Nu intrebati de ce happy
Ma gandesc sa-mi iau un carton de oua, numai ca are data de expirare in vreo 2 sapt. As vrea sa va intreb daca se poate intampla ceva daca consum ouale si dupa data de expirare. De ex 2 sapt dupa. Le voi tine la frigider. Multumesc.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le pune asa ca sa cumperi in continuare, inainte nu avea data de expirare si multi le consuma dupa o luna. Intr-adevar multe alimente rezista dupa expirare dar sa nu se sara calul cel putin.

| RAY a răspuns:

La frigider bacterile nu se vor inmulti, desi sunt sanse mari sa nu patesti nimic, si eu mi-am tinut carnea la congelator o luna si nu am nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti provizii cu produse cu termen lung de expirare: conserve de pateu, conserve de carne, conserve de peste, branza la pachet, cascaval. Ouale nu sunt provizii pentru termen lung, dar se pot consuma in termen de 1 luna, in special daca le tii in frigider.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu cumpăra decat ce poti minca in maxim 5 zile, nu fă provizii aiurea ca asa se aruncă mincarea cumpărati ca zăpăcitii ca haplea.

| Simpatic a răspuns:

Ouale expirate imbolnavesc in primul rand ficatul asa ca nu are rost sa te risti, stim cu toti de coronavirus doar ca nu vad de ce ai face provizii pai ce e Apocalipsa sau cum? cand vom fi toti in carantina ne va da statul de mancare stai chill, deci lumea este proasta asta care rupe in doua supermarketurile crezand ca daca pun in traista 100 de conserve vor supravetui, cum mancand ton? Nu se va ajunge niciodata la o lupta pentru supravetuire de la o gripa! Unii mor altii traiesc asta este, sa se inchida granitele si asa nu se va mai transmite.

| Nonolita a răspuns:

Ouale sunt toxice. Sa nu le consumi dupa data de expirare! Sunt unele produse care se pot consuma si dupa aceea. Dar nu toate.

| JulyDreams explică:

Ce de raspunsuri. multumesc. am luat outele.

| AcelCinevaa a răspuns:

Evita sa consumi produse expirate, caci producătorii știu ei ce știu când stabilesc un termen de valabilitate. Nu se întâmpla nimic dacă depășești cu 2-3 zile termenul, dar nu exagera și nu îți face un obicei din asta. Sunt comestibile și după expirare dacă le depozitezi corespunzător, dar nu cred ca vrei sa te riști, mai cu seama când vine vorba de oua. Fa-ți provizii mai mici. Exista cofrag cu 5 oua. Încearcă sa-ți faci o obișnuita din a consuma alimente proaspete, chiar facă ai o pasiune pentru provizii.