| sigmena a întrebat:

Imi puteti recomanda o reteta buna de rulada cu crema de lamaie?

1 răspuns:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Rulada cu crema de lamaie

Pt. blat:
-4 oua
-4 linguri apa calduta
-125 g zahar
-1 pachet zahar vanilat
-125 g faina
-putin praf de copt

Pt. crema:
-2 lingurite gelatina praf
-2 linguri apa rece
- o lingura de zahar
-coaja de la o lamaie
-sucul de la o jum. de lamaie
-500 ml frisca lichida
-100 g zahar pudra

Pt. ornat:
-o bucata de ciocolata dulce sau amaruie

Galbenusurile se separa de albusuri. Apoi, se freaca galbenusurile cu 2/3 din zahar pana se face ca o crema. Albusurile se bat si ele spuma cu restul de zahar. Se adauga albusurile peste crema de galbenusuri, dar amestecand foarte usor. Se cerne faina deasupra putin cate putin si praful de copt, si se incorporeaza tot asa usor in compozitie. Se pune compozitia intr-o tava pe o hartie de pergament. Stratul sa aiba cam 1 cm inaltime. Se da in cuptorul preincalzit la 200 grade pentru. vreo 10 minute.
Dupa ce s-a copt, se scoate si se rastoarna cu grija pe o alta foaie de pergament, presarata cu zahar. Se ruleaza cu tot cu foaia de pergament cand inca este cald, si se lasa sa se raceasca.
Crema: Gelatina praf se amesteca cu apa si se lasa vreo 10 min. Apoi se incalzeste pe foc cu zaharul si coaja de lamaie rasa, dar f. putin, pana se topeste zaharul, apoi se da la o parte se pune sucul se amesteca, frisca se bate spuma.Se incorporeaza in frisca incet geletina cu lamaia, si zaharul pudra. Asta-i crema... dupa care se pune pe blat 2/3 din crema.
Pentru ornat: ciocolata se topeste pe baie de abur si se fac diferite forme, apoi se lasa la racit.
Crema ramasa se intinde peste rulada, apoi se orneaza cu ciocolata dupa preferinta si se da la frigider.
Pofta buna!