| KamaSutra a întrebat:

Imi puteti spune si mie reteta pentru "Clatite americane".
Funda pentru cel mai folositor si rapid raspuns.

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Clatite americane - reteta de baza

Pentru ca exista mai multe retete de clatite americane, sau pancakes sau clatite pufoase ori cum doriti sa le spuneti, am decis sa va dau reteta de baza pe care o folosesc eu si pe care o puteti imbunatati sau aroma in functie de preferinte: un strop de amaretto sau esenta de migdale si fulgi de migdale; esenta de rom si stafide, pentru un soi de pancakes Malaga, fulgi de ciocolata si un sos de ciocolata sau chiar Nutella pentru clatite ciocolatoase si tot asa. Eu am pus in aluatul de baza multa coaja de portocala, sucul de la o portocala si fugli de migdale, pentru niste clatite usor crocante si super aromate.

Ingrediente:
- 250 gr faina
- 4 linguri de zahar
- o lingura praf de copt
- ½ lingurita sare
- 45 gr unt topit
- 250 ml lapte
- 2 oua
- esenta de vanilie dupa gust

Procedeul in sine este mai mult decat simplu: amestecam intr-un vas ingredientele solide (faina, zahar, praf de copt, sare) si in alt vas cele lichide (oua, lapte, unt, vanilie), dupa care le mixam putin impreuna. O data ce am obtinut o compozitie omogena, e momentul sa adaugam si alte arome sau ingrediente (nuci, migdale, ciocolata, fructe proaspete sau uscate etc).
Clatitele se prajesc pe o plita curate si teflonata, pe care o ungem cu putin unt. Turnati clatitele folosind un polonic. Plita trebuie sa fie foarte bine incinsa, astfel incat clatitele sa nu se lateasca foarte tare. Cand apar mici bule pe suprafata clatitei, e momentul sa o intoarceti pe partea cealalta. Se coc destul de repede si ies undeva la 15 clatite din compozitia data.

1 răspuns:
| KamaSutra explică:

Mersi foarte mult!