Întrebare recomandată | SatinEffect a întrebat:

In afara de forma, de ce conteaza daca bobul de orez e lung sau rotund? De ce se specifica in retete ce bob trebuie? Au timp de fierbere diferit sau?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Timpii de fierbere difera si ei, dar cea mai importanta caracteristica este consistenta si aspectul dupa fierbere:

Orezul cu bob lung (Basmati, Jasmine, Carolina Gold), nu se "lipeste", adica boabele nu adera foarte tare unele la altele.
Se prefera pentru garnituri de orez fiert, pe langa legume (fierte, sau trase la tigaie in stil vietnamez sau chinezesc, etc).
Dintre Basmati si Jasmine, mie imi place Jasmine mai mult, este mai gumos, si mi se pare ca are boaba cea mai lunga.
La aroma nu pot face diferenta, dar specialistii sustin ca au arome diferite.

Orezul cu bob mediu si scurt, e ideal pentru pilaf de exemplu, budinca de orez, unde exact asta se doreste, formarea unei mase mai omogene de orez.
Probabil contine mai mult amidon, altfel nu imi explic de ce se lipeste mai tare.

La amestec de carne tocata cu orez (aka sarmale, ardei umplut, etc), poti folosi de care doresti, insa cel cu bob lung va fi de regula mai aspectuos, si iese mai bine in evidenta.

Exista si mancaruri exotice/(asiatice in special) care se pot prepara cu ambele feluri de orez, insa aspectul nu va fi chiar identic, si de asemenea, timpul de fierbere trebuie adaptat.