| anonim_4396 a întrebat:

La ce se foloseste vinobran?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este un conservant alimentar.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Se pune in vin si ajuta la sedimentarea impuritatilor (limpezire). Se pune dupa ce vinul s-a oprit din fermentatie si dupa 2 saptamani se trage vinul in alte vase si se curata depunerile (se spala butoiul) apoi se poate pune la loc in acelasi vas. Recomand butoaiele din fibra de sticla - se curata foarte usor si nu altereaza vinul ca butoaiele din lemn.

| iuliancico a răspuns:

Din cate stiu, e un conservant alimentar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau sa il folosesc. vinul meu isi schimba gustul dupa ce deschid sticla(a doua zi). sper ca vinobranul sa ma ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde gasesc vinobran

| stefan_8199 a răspuns:

In ce doză se administreaza vinobranul la vin?

| LOCOmotive a răspuns (pentru stefan_8199):

Am un plic de 10 g. si pe el scrie ca trebuie utilizat pentru 50-100 litri de vin

| Serban-Tanase_Sebastian_1974 a răspuns:

La cat timp dupa tratarea vinului acesta se poate consuma? Aveti o traducere a prospectului de vinobran?
VST

| Nedelcu_Georgeta_1947 a răspuns:

Vinobran gasiti la Fitofarmacie