| sieupeaici1976 a întrebat:

La mașină de spălat haine, care ediferenta dintre cuva și tambur?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

În tambur pui hainele. E cel care se vede un cilindru cu găuri!
Cuva nu se vede. Acolo stă apa amestecată cu detergent!

| relian a răspuns (pentru gabicoo):

Si apa nu sta si in tambur? Daca n-ar sta in tambur apa, cum se spala rufele, cu aer?laughing deci apa sta si in si in, indiferent cita apa pui poti vedea apa.
Sa nu spui ca tu nu vezi apa deloc in masina de spalat.Plus daca ai masina verticala apa sta unde? Sta in cuva si sta si in tambur sau cum ii mai zice.
De umplu masina cu apa vad apa, apa sta si in centru tamburului sta peste tot la masinile care au cuva vertical.Bine nu la jucariile din UE vorbesc aici de masini reale de spalat,de alea verticale deschise.

Ai vazut vreodata masini de spalat de pe vremuri din RO? deschideai capacu si vedeai apa cuva.
Ei o masina de spalat cu cuva verticala cam asa arata,vorbim aici de masina adevarate,nu de desene animate ce soint prin UE.
Am vazut masina verticala,dar la care tamburul tot orizonatl era asezat,aia nu-i masina vertiicala,doar incarcarea cu rufe se facea pe sus,in rest este ca si cele cu capac in fata laughing
Asta e ce am vazut prin RO si UE.,masinile de spalat verticale is asa cum erau alea pe vremuri in RO te uiti si vezi apa in cuva,cuva este deschisa,tamburu este deschis,este exact ca si o oala,asa sta topt timpul si cand spala si cand clateste stoarce, orice face.
Mmasinile astea le consider cele mai bune, zic asta din experienta, imi place ca rufele sa stea cufundate in apa, nu spalare de aia fleosca fleosca laughing le stropeste cu apa.
Bine fiecare cu cel doare, mie masinile astea imi plac.Astea is cele mai comune, cele mai raspindite in America.Atit la om acasa cit si indistrial, comercial.

Ok sa revin la apa, deci apa sta si in tambur, ca no sa pui o lingura de apa numa cit spaptiu dintre cuva si tambur nu? Tu ce spui?

2 răspunsuri:
| trophin a răspuns:

Tambur e acel cilindru în care bagi hăinuțele. Cuva e ceea ce îți protejează mașina de spălat