| Cioby_Cioby_1966 a întrebat:

La o friteuza îmi spune, ca sursa de alimentare este de 230 V, iar eu am 220 la bloc, ce fac în cazul ăsta, o pot folosi sau nu? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa o folosesti fara griji.
Tensiunea variaza mereu si in functie de cati consumatori exista in timpul zilei conectati la reteaua electrica.
Poti sa ai si 220 V, poti sa ai si 230 V si chiar si 240 V intr-o retea de asta mai moderna dintr-un cartier rezidential sa zicem.
Sunt permise variatii de +/- 5 % ale tensiunii nominale.
In Europa tensiunile nominale din joasa tensiune pentru utilizatorii casnici variaza intre 220 V si 240 V.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă liniștit cartofi vrăjiți in ea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Doar daca e vrajitor poate sa faca asta.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice artist in bucătărie, e "vrăjitor"

| mihai69 a răspuns:

Fără grijă!

| Frank51 a răspuns:

Tensiunea din priză nu este 220 și nici 230, variază între 215 și 240, eu la mine acasă am 239, nu se va întâmpla nimic, aparatul va merge perfect, cu această variație de tensiune funcționează absolut toate aparatele din casă.

Răspuns utilizator avertizat