| PopaDiana a întrebat:

Lactatele ingrasa? Eu mananc dimineata 300 ml lapte cu cereale, la scoala beau laptele ce are 250 ml, dupa masa de pranz mananc un iaurt si seara beau sana sau mananc branza+altceva. am citit pe net ca ingrasa, pe alte site-uri ca nu. voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Lactatele care nu sunt degresate ingrasa la fel de mult ca si carnea de porc.Au multe calorii(grasimi si zaharuri).In afara de asta,in cantitati mari pot produce mult mucilagiu si plamanii au de suferit mai ales in starile de raceala(unde toata lumea are senzatia ca daca bei o cana de lapte cald iti trece mai repede, din contra), produc multa aciditate in stomac mai ales daca sun t combinate cu produse din carne.Tot ce e mult strica, poti manca orice tip de lactate dar nu in cantitati excesive.

| Alyra a răspuns:

Bună Diana! Nu, lactatele nu îngraşă. E adevărat că au puţin mai multe calorii, dar în acelaşi timp grăbesc arderea caloriilor şi sunt o importantă sursă de calciu care nu trebuie să îţi lipsească din alimentaţie.
Deci stai liniştită!

| andreeatpu_9367 a răspuns:

Daca alegi branzeturi grase si lapte gras ingrasa:D alege iaurtul degresat, lapte cu putine grasimi si in loc de branza poti alege o telemea de vaca pentru ca e mai slaba:D
http://calorii.oneden.com/Calorii-Lactate/
uitate si tu la diferenta de calorii intre lactatele mai grase si cele mai slabe:D

| Crinuta_6638 a răspuns:

Nu. nu cred ca ingrasa. dar daca le mananci in cantitati ma mari decat cele obisnuite...

| Bybby_3749 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti zic... dar sincera sa fiu nu cred ca ingrasa... pentru ca daca e asa ar trebui sa fiu obeza laughing si eu mananc si beau multe lactate tongue si sunt slaba happy am 1, 68 m si 51 kg happy.hai sa zicem 52 ca parca m.am m.ai ingrasat whistling laughing