| dorina a întrebat:

Ma puteți ajuta cu niște rețete de post?

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Vinete la cuptor

2 vinete potrivite
50 gr cascaval post ras
1 morcov
2-3 ciuperci
o cepa rosie
o rosie
cateva fire de marar proaspat
sare si piper dupa gust

Se taie vinetele transversal, se scobesc de miez, se da un praf de sare si se lasa pana se face compozitia cu care urmeaza sa se umple.
Ceapa se caleste in putin ulei, se adauga morcovul, miezul de la vinete, ciupercile si se continua calitul. Cand sunt aproape calite se adauga rosia taiata cubulete, sare, piperul si mararul proaspat - se mai lasa 1', apoi se da la rece.
Vinetele se spala sub un jet de apa rece si apoi se umplu cu compozitia mai sus preparata, iar deasupra se adauga cascavalul de post ras. Se da la cuptor la foc moderat pentru 20'.
Pofta mare!

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sarmale de post cu stafide si nuci.
1/2 kg ciuperci, 100 g stafide, 100 g nuci maruntite, o cana orez si 3 cepe.Compozitia se face ca la sarmalele obisnuite.
Mazare cu ciuperci.
125 g ciuperci, o cutie de mazare, o ceapa, sare si piper.
Preparare:ciupercile se curata si se spala, le taiem feliute; Ceapa o taiem si o calim cu putin ulei, dupa care adaugam ciupercile cam 2-3 min, apoi dam drumul peste la mazare, amestecam si dam intr-un clocot, la sfarsit adaugam condimente dupa gust.
Prajitura de post.
Doua cani apa minerala, doua cani zahar, 3 linguri cacao, 10 linguri de ulei, 4 cani de faina, o lingura de bicarbonat stins cu otet sau zeama de lamaie, gem sau nuca dupa preferinta.Se amesteca toate ingredientele si se rastoarna compozitia intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina, se lasa la foc 40-45 minute, depinde de dvs(trebuie sa incercati cu o scobitoare sa vedeti daca este coapta la mijloc). Pofta buna.

| cornelia_7230 a răspuns:

Am experimentat de curind o reteta foarte usoara si gustoasa : fierbe legumele ca pentru salata boeuf si cind s-au racit paseaza-le si amesteca totul cu ulei. Adauga si sare si zeama de lamiie, dupa gust.
Imi mai place mult avocado, pe care il tai pe jumatate, ii scot simburele, scot tot miezul cu furculita si il pasez. Apoi amestec cu ulei, adaug sare si pun si ceapa foarte fin maruntita, ca pentru salata de vinete. In loc de ceapa se poate pune zeama de lamiie.
Icre de fasole ai incercat? Se fierbe fasolea si calda, se paseaza, dupa care se adauga exact ca la icre : ulei, sare, lamiie si ceapa.
Inca ceva bun : tocanita de praz cu ciuperci. Prezul se curata, se spala, se taie bucati si se caleste putin in ulei, impreuna cu ciupercile. Peste ele se toarna apa, se lasa sa fiarba si se adauga bulion, sare, piper, marar si o foaie de dafin.
Dulce? Amesteca halva cu margarina si pasta obtinuta se intinde in strat grosut pe biscuiti, in prealabil putin stropiti cu sirop de zahar, in care s-a pus esenta de rom. Deasupra se pune frisca vegetala.
Sau : se fierb paste, se clatesc, se scurg si se amesteca cu zahar, cacao, nuca si esenta de rom.
Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Restaurantul vegetarian Cris, Oradea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti manca sote e ciuperci: calesti o ceapa taiata julien, adaugi ciupercile in cutie, pui o lingura e suc e rosii, un graunte de usturoi, un praf de sare si piper si un strop de vin alb, patrunjel si pofta buna.

| regina_1895 a răspuns:

Pai poti prepara un pireu cu soia in loc de carne si salata de varza cu sare piper si ulei, e bunicica