| Fintoiu_Alberto_1997 a întrebat:

Merge plantat porumbul de floricele în pământ?

Răspuns Câştigător
| Lucian2473 a răspuns:

Sigur ca da! Dar numai boabele dinspre cotorul stiuletelui. Boabele din magazin nu cred ca rasar, fiind trecute prin diverse procedee de spalare, ambalare, purificare. Dar ce din stiulet rasare la sigur daca in pamant nu exista daunatori.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se "planteaza" (se inseminteaza) exact ca si porumbul "obisnuit".
Poti incerca porumbul daca e fertil, daca bagi cateva seminte in vata umezita cu apa, intr-o tavita sau pahar. Daca are temperatura de peste 15 grade (de exemplu in camera), boanele trebuie sa se incolteasca in maxim 2 saptamani.

| sierra1 a răspuns:

Așa se plantează orice soi de porumb

| QElenaBoghiu a răspuns:

Dar unde vrei sa l plantezi? laughing)

Te referi la boabe?
Da merge.

| blue13 a răspuns:

In principiu orice fel de porumb poate fi plantat. Cred ca te referi la cel din punga de la magazin si nu la cel facut special pentru samanta. Eu spun sa incerci dar cand o sa mai cresca temperatura.