| zamfira a întrebat:

Mi-am luat de curand o masina de facut paine. De fiecare data cand fac paine cu ea, coaja painii este f alba. In interior e ok, copata, insa coaja e alba zici ca e cruda. Am setat sa fie coaja foarte copta si nu s-a intamplat nimic. Am lasat-o inca 30 minute la copt dupa finalizarea coacerii si tot nimic. E alba la culoare. Sa o ung cu ou? Cum sa fac? Multumesc.

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Panea facuta acasa de dumneavoastra este alba pentru ca nu are substante de sinteza,[acizi, coloranti, conservanti ] pe care organismul uman le asimileaza cu mari eforturi.

| danut a răspuns:

Daca faci o paine care are gramaj mic coaja va fi in general mai deschisa la culoare deoarece exista o distanta mare intre capacul care reflecta caldura catre aluat si produs. Pentru o coaja mai rumena incearca varianta cu volum maxim al paini.

| Alien a răspuns:

Ii dai temperatura mai mare! Painea normala se coace la 230-240 de grade cel mult 9-10 minute!

| jocnecurat a răspuns:

Incearca si alt fel de faina.Conteaza foarte mult ce faina folosesti.Sunt o gramada de feluri de faina alba.

| emanuelf a răspuns:

Eu consider ca daca in interior e coapta nu ar trebui sa fie preocupant pentru tine. Ce daca-i alba?, buna sa fie! Si eu am un cuptor de genu acesta si painea imi iese tot asa, dar gustul nu se compara cu ce gasesti pe piata... hmmm.

| fly a răspuns:

Eu cred ca poate e nevoie sa dai ok pentru gril, adica sa setezi caldura sa vina de sus; in asa fel coaja se va colora.Asta inainte cam cu 15 min ca painea sa fie gata. Cel putin asa e cuptorul meu.

| zamfira explică:

@alien: nu stiu daca se poate seta temperatura la masina de paine. stii cumva daca se poate asa ceva?

| zamfira explică:

@M. S: multumesc pentru raspuns. eu vreau sa aiba coaja mai rumena la culoare. nu vreau sa fie coaja alba. bunica mea facea paine in cuptor si o ungea cu ou... iar efectul era nemaipomenit. ii iesea o paine super rumena si frumoasa.

| ion_4615 a răspuns:

Da unge-o co ou