| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pătat pantalonii albi cu roșii (greseala mare ca am mâncat cu ei pe mine, știu)
Ideea e ca mami le-a dat cu nu știu ce soluție, ca a zis ca nu se duce dacă ii spală așa, pur și simplu, iar după ce le-a dat cu soluția aia s-au îngălbenit efectiv in locul ala.
E din cauza soluției..se mai ia cu ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca solutia folosita a lasat urma pe material, fiindca a fost folosit doar unde au fost petele.
Trebuie aplicata solutia pe INTREG pantalonul, lasat la inmuiat in solutie timp de 1-2 ore, dupa care clatit cu apa rece si pus la uscat la soare, chiar si 2-3 zile!
Razele ultraviolete decoloreaza materialul (inclusiv urmele galbene lasate de clor).

| Goete a răspuns:

"(greseala mare ca am mâncat cu ei pe mine, știu)"
...sa nu mai mananci cu pantalonii pe tine...
Si vezi cu cine la masa mananci (fara pantaloni)

| AnaMaria4469 a răspuns (pentru Goete):

Ma refeream strict la acei pantaloni

| Goete a răspuns (pentru AnaMaria4469):

Foarfeca cu oțet scoate orice - dar orice - pată

| cfrtobias a răspuns:

Cumperi Vanish si face minuni macar asa e vorba, daca nu e bun sa imi ziceti

| Trickster a răspuns:

Incearca cu vanish. Nu sunt sigur daca mai poti face ceva in legatura cu pantalonii, dar in cazul meu, vanish-ul a facut minuni cand mi-am patat pantalonii ce cerneala de pix. (cerneala aceea se ia extrem de greu)

| BoBoAlin a răspuns:

Nu e advărat, îi poți folosii pe post de cârpă big grin

| Monica337 a răspuns:

Daca s-au ingalbenit insemna ca a dat cu clor sau cu un detergent de rufe ce continea clor. Din pacate, nu mai poti face nimic.