| NLS a întrebat:

Mi-am (re)descoperit de curand o pasiune (doar pasiune, nu si punct forte).
Asadar: a gatit cineva de pe aici Lasagna de curand?
Ce ingrediente, - si mai ales condimente - ati folosit?
Folositi in umplutura frunze de telina (sau doar radacina rasa)?
Ati facut si sos bechamel?
Ati oparit foile? Sau...folosit crude?

Nu ma intereseaza linkuri de pe net, ci experienta/reteta personalizata.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Salut!

Iti spun cum o fac eu, intr-adevar m-am inspirat de pe internet si eu, tot de la Jamila.

Eu iau foi care nu au nevoie de a fi oparite, insa eu fac si acest procedeu sa fie mai moi pentru cel mic.
Primul pas e sa ma ocup de carne. Pun ceapa la calit, de fapt innabusit cu putina apa. Cand ceapa s-a muiat putin adaug morcovul ca sa se schmbe culoarea. Las la innabusit legumele cam 15-20 de minute si apoi adaug carnea. Peste carne pun foarte mult sos de rosii si apoi condimente: sare, piper, busuioc, cimbru. Uneori pun si marar si patrunjel, dar nu tot timpul.

Dupa ce fac carnea fac si sos bechamel; unt, lapte, faina, foi de dafin si eu mai pun si oregano pentru ca mie imi place.

Apoi iau foile, le oparesc si incep: torn sos de rosii si apoi foaie, sos bechamel, carne (peste carne pun daca am si niste parmezan. Tot asa pana sus, foaie, sos bechamel si cam asa. La cuptor si pofta buna! laughing

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Obișnuiesc să fac lasagna după rețeta JamileiCuisine, de acolo am incercat prima data și a ieșit foarte buna și apoi am repetat de fiecare data aceeași rețetă. Nu am pus niciodată țelină. In sosul de carne am pus ceapa și sos de roșii. Am făcut sos bechamel, da', a ieșit foarte bun, dar trebuie pusa ceva mai multa sare decât pare că are nevoie. Am cumpărat foi proaspete de la Kaufland (ceva cu ou, erau în frigider, acolo unde sunt și gnochi și ravioli), le-am pus direct in tava atunci când am asamblat. Nu am folosit niciodată foi uscate. Ca și condimente am luat de la Fuchs amestec de verdețuri mediteraneene la sticluță, undeva la 5 lei și le folosesc in orice, in omleta, supe, mâncăruri de cartofi/mazare, fripturi. Pentru sosul bechamel mi se pare că e nevoie de unt, faina și lapte. Cam atât, doar că durează procesul până faci sosurile și apoi cat sta tava in cuptor, în timpul asta ai putea pregăti 2-3 feluri de mâncare. Dar eu zic că merita efortul happy

| Panamax a răspuns:

Prefer reteta italiana originala fara personalizari.

https://www.youtube.com/watch?v=_HhNnCHsUTg