| majorr a întrebat:

Mi-am spălat scurta in mașină de spălat cu detergent (soda ) pentru haine iar dupa ce am uscat-o mi-au apărut niste pete albe de la detergent.
Cum as putea sa scap de ele rapid?
Ajutați-mă va rog!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Haina nu a fost suficient de bine clatita dupa spalare.

Bagi haina in vana cu multa apa (fara detergent sau alta substanta) si o clatesti intens, pe toate partile.
Schimbi apa de mai multe ori, iar la sfarsit o speli si cu apa curgatoare.

La fel, poti pune in masina de spalat FARA DETEGENT pe program de clatire, repetand secventa de 3-4 ori.

Daca la urma tot se mai vad pete, atunci inseamna ca soda din detergent nu a fost eliminata la spalare si a atacat vopseaua /materialul. In acest caz poti doar sa vopsesti haina din nou sau s-o arunci.

2 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Poți încerca un produs contra petelor.

| RaAlexandra a răspuns:

Clateste-o cu apa de mai multe ori dar fara sa pui detergent de preferabil la mana, am patit si eu ca tine si asa am scapat