blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Mie imi place coliva foarte mult si nu as vrea ca sa mananc decat la pomana happy. Eu nu stiu sa fac coliva dar nici nu as vrea ca sa fac eu. As vrea sa gasesc undeva ca sa cumpar cand mi-e pofta. Stiti pe undeva vreo cofetarie care face coliva? Dar nu la comanda. Sa te duci sa cumperi oricand ca orice prajitura.

Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Sa stii ca ai mult umor! dar cel mai sigur si precis la biserica sau poarta cimitirului, ca-i pe alese.

6 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Da stau in Bucuresti.
Nu vreau ca sa stau pe la portile cimitirului sau al bisericilorlaughing ci vreau ca sa cumpar de la o cofetarie.

cristian
| cristian a răspuns:

La portie mai greu de gasit.
Daca sunteti un grup de colivari puneti mana de la mana si comandati o coliva undeva la vreo cofetarie.
Daca mergi pe la pomeniri si parastase poti sa te saturi de coliva.Pa cuvant

| ferefe a răspuns:

laughing hai ca m-ai facut sa rad Cristian

| MihaiA a răspuns:

Stai in bucuresti? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, si eu caut sa cumpar coliva asa, in mod curent pentru ca imi place ca si desert. da vad ca ai primit numai raspunsuri aiurea. ce ma intereseaza pe mine de traditia cu inmormantarile? ce, voi beti vin numai la impartasanie?

| 21109675 a răspuns:

Da mai spui lucruri total aiurea dar poti sa i-ti faci cumperi o punca de arpacasi una de zahar 300g nuca si mirodeni si iti faci singura dar daca ar fi dupa tine sar face multe in primul rind coliva se face nu mai la pomenirea mortilor si e ceva traditional! daca ai morti in fam pune pe cineva sa-ti faca