| Ionut123987 a întrebat:

Mobila de pal melaminat umflata din cauza umezelii poate fi salvata?
Un colt de la mobila, cam 10×5 cm s-a umflat foarte tare(1, 2 cm), presupun ca din cauza umezelii. Oare pot face ceva sa îl repar? Nu știu ce s-a întâmplat, dar stau în chirie și nu as vrea sa îmi ia garanția pentru asta. Apartamentul fiind mic și neavând balcon hainele le punem la uscat pe un uscător în living, iar paturile și lenjeriile de pat le întindem pe uși, iar una dintre uși când e deschisa e aproape lipita de coltul ala de mobila. Presupun ca pătura uda a stat lipita de mobila și asa s-a umflat. Alta explicație nu găsesc.
Dacă pun hârtie de copt și dau peste cu fierul de călcat se dezumfla? După care sa pun aracet pentru lemn și sa strâng cu ceva. Oare ar merge?
Orice sfat m-ar ajuta. Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se mai poate face nimic cu ea.

| mihai69 a răspuns:

Nu mai ai ce-i face. Cel mult poți ruga un tâmplar să facă o piesă identică și s-o schimbe cu totul. Dar ar putea să te coste mai mult decât garanția pe care nu vrei s-o pierzi.

| Ionut123987 explică (pentru mihai69):

Mobila e de la dedeman și costa 950 de lei. Plus ca mai are ceva defecte de la chiriașii ce au locuit anterior acolo (arata foarte bine, doar ca nu e foarte stabilă, se mai clatină, dacă închizi ușile mai tare ai impresia ca vine pe tine, tocmai de asta nu as da eu banii pe alt dulap, pentru ca are probleme de când m-am mutat aici ) Aceasta umflatura afectează doar estetic cum e crăpat acolo. În rest nu deranjează cu nimic, sa zici ca se desfac plăcile una de alta și nu mai sta asamblata sau crapă sau cade, doar se vede urat, asta e problema.
Imi e și rușine de proprietari pentru ca sunt niște oameni extraordinari și de fiecare data când s-a defectat ceva au venit și au schimbat sau reparat cât de repede au putut și și-au dat interesul cât au putut, chiar dacă e vorba de un apartament mai mult decât decent in centrul orașului la un preț cum nu mai găsești acum. Sunt apartamente foarte vechi, nerenovat, cu câteva sute de lei mai scumpe. De asta nu vreau sa mă mut de aici, chiar dacă mai apar mici probleme.

| 3824060673 a răspuns:

Tăiat și construit din chit pentru lemn sau chiar pal pisat mărunt amestecat cu chit