| 123gabialexandra a întrebat:

Nu ați pățit niciodată sa vi se crape vasul de Yena in cuptor? Eu chiar mai înainte am băgat ceva și mi s-a spart ca și cum as da cu vasul de la 10 m. Oare de ce s-a întâmplat una ca asta?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Precis era gata fisurat când l-ai pus la cuptor

| NunuNini a răspuns:

Era ud pe dinafara. O singura picatura de apa si gata. Asta am patit eu singura data cand mi-a crapat un vas Jena. Mai ales daca il bagi in cuptorul fierbinte sau pe flacara.
Se mai poate intampla si daca adaugi ceva rece in vasul fierbinte. Cand il scoti, nu il pui pe metal ci pe un suport de lemn/pai.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Poate din cauza ca el era foarte rece si cuptorul foarte incins. Sticla este un material care nu tine bine la socurile termice.

| geani71 a răspuns:

Posibil sa fi fost vasul rece. Trebuie sa fie la temperatura camerei atunci cand este bagat la cuptor