| Nume6 a întrebat:

Nu mai știu ce să gătesc...Aș vrea să fac ceva pentru 2 zile măcar, cu ingrediente la îndemâna oricui, ceva idei?

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu de acasa nu stiu niciodata ce gatesc
Dar cand intru in magazin imi vin idei imediat,
Azi am facut varza cu smantana si mamaliga si am avut bors de hribi de ieri.
Ieri am facut tocana de pipote si inimi cu cartofi natur
Cu o zi in urma pulpe la gril si cartofi
Gatesc aproape zilnic
Probabil zilele urmatoare voi face ardei umpluti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartofi la cuptor cu pulpe de pui, chiftele cu piure, musaca de cartofi, mazare cu sos, pilaf cu legume mexicane, salata orientala sau tocanita.

| troleibuz a răspuns:

Paste

| Naavin a răspuns:

happy.
Nu esti singura/singurul!
Eu cand nu stiu ce sa gatesc, inventez propria-mi reteta:
Poti face o ciorba din toate legumele ce le ai in casa. Ii faci o ingroseala frumoasa cu smantana sau lapte acru, o condimentezi bine si gata. E foarte sanatoasa, are multe vitamine si minerale, daca pui si carne e si satioasa.

La felul2 poti face o garnitura obisnuita: orez, cartofi, linte, etc. Langa care faci snitele(cred ca asa se scrie) din soia, de la Inedit. Sau daca nu te deranjeaza sa ai doua preparate cu carne, atunci faci snitele din carne, sau altceva, chiftele, friptura, maruntaie, copanele, etc.
Poti incerca legumele la gratar sau cartofii natur.

Cand chiar nu stiu ce sa gatesc, fac mereu o ciorba de gulie! E delicioasa! Caut-o pe net daca vrei.

Sper ca ti-am fost defolos.