| anonim_4396 a întrebat:

Oare se strica fructele de mare congelate daca sunt puse in bagajul de cala pentru un avion din Italia pana in Romania?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Vezi ca se gasesc la magazin niste pungi pentru alimente congelate care le pastreaza asa cateva ore...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca le pui in geanta frigorifica de calitate, la -10 grade, atunci vor rezista congelate 6-8 ore, la temperatura ambianta de pana la 25 grade. Pentru durata mai mare nu garantez.
Trebuie sa iei in calcul temperatura initiala, timpul de deplasare pana la aeroport, timpul de prezentare-urcare, timpul de zbor, timpul de stationare si asteptare la debarcare, timpul de deplasare pana la destinatie. Iar la sfarsit, fructele de mare sa nu se dezghete inca!

Eu nu-ti recomand un asemenea transport (chiar daca bagajul se ia in cala).

In Romania poti gasi fructe de mare congelate la multe supermarketuri, de unde poti ajunge acasa cu ele mult mai repede, fara risc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te lasă la vamă și nu ți le aruncă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal. Dar ce, noi nu avem creveti sepii si alte minuni, ca sa le aduci tocmai din Italia?

| StruțulSuprem a răspuns:

O să se strice probabil și o să miroasă urât tot bagajul. O să... fie rău de tot