| L1m80 a întrebat:

Pe cutiile de plastic ce pot fi folosite la cuptorul cu microunde este "desenat" un semn care arata asta. Care este acel semn?
Sunt in deplasare, am cumparat ceva mancare "la pachet" si nu stiu daca pot sa o pun la cuptorul cu microunde sau nu, cu cutia din magazin. Are mai multe semne pe fundul cutiei.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ori scrie că e "safe" ori vezi asta:

https://athome.kimvallee.com/a-need-for-tableware-symbols/

| L1m80 explică (pentru sierra1):

Bine ca am intrebat!
Nu are nici unul care sa indice microunde. Inseamna ca mananc rece. Aici la pensiune au cam strans totul cu pandemia asta. Doar ne-au cazat. Multumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru L1m80):

Oricum, plasticul e ~safe~

| L1m80 explică (pentru sierra1):

Da? Multumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru L1m80):

Să fii iubit (ps - vasele ceramice sunt "da best")

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu gasesti produse deja ambalate in cutii speciale pentru microunde. Cutiile pentru microunde se gasesc separat.

| L1m80 explică (pentru darrio2007):

Aha!
Cum acasa imi gatesc, nu cumpar asa ceva. Nu m-am gandit niciodata ce fel de ambalaje sunt.

| Alverto a răspuns:

Cred că "sigur"