| iAMVi a întrebat:

Persoane cu intoleranta la gluten pe aici? Voi ce paine sau faina folositi care sa semene cel mai bine cu faina obisnuita? Am mancat o paine fara gluten de la Mega Image si neagra si alba dar ambele au fost cam dulci la gust si orice mancare mai uscata as manca cu ea e tare ciudat, parca ar fi cozonac. Adica as vrea ceva cu un gust mai neutru.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, glutenul e te cel care da gust bun painii.
Daca esti intolerant la gluten, ori mananci paine fara gluten, ori nu mai manaci deloc fainoase.
Din pacate, nu exista nimic cu "gust neutru"!
Invata sa manaci fara paine, sau sa manaci cu mamaliga, sau alte cereale, pentru ca, doar graul da aceasta intoleranta.

| Cortex a răspuns:

Eu nu am intoleranta la gluten dar de obicei mananc paine fara gluten, neagra. Daca ai aceasta problema poti privi partea plina a paharului, vei manca mai sanatos! Eu personal dupa un an dupa ce am mancat doar paine neagra, cand am mancat paine alba mi s-a parut mult mai nasoala la gust fata de cea neagra.De obicei scrie pe eticheta daca contine gluten acolo unde scrie alergeni, e scsris ingrosat pentru a fi mai usor sa citesti.Sunt anumite paini care sunt foarte moi, catifelate, arata super, dar contin caramel care schimba gustul mancarii.Preferata mea e painea care contine tarate si nu contine gluten, apoi painile pe care scrie 100% natural.

| Cortex a răspuns:

Mai sunt si painile cu secara care nu contin gluten de obicei.

| iAMVi explică (pentru Cortex):

Eu pot manca gluten oricand dar tin dieta pentru o migrena. De exemplu am gasit paine sau faina pe care scria "faina alba" si nicaieri nu se specifica nimic de gluten asa ca nu m-am riscat sa iau