tundenana
| tundenana a întrebat:

Peste nici o luna sarbatoarea Pastelui... trebuie sa vopsim ouale (partea cea mai distractiva) anul acesta as vrea sa incerc ceva nou... voi cum vopsiti ouale? ce metode folositi? ce metode cunoasteti? daca aveti si poze sau linkuri nu ma supar...
Multumesc

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Uite ca am gasit si eu ceva(sunt mai multe retete):D
Sper sa-ti fie de folos:*:*:*:*
http://www.kidz.ro/articol/Mami/1693/Vopsirea-oualor.html

17 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, eu vopseam ouale cu acele culori de la tipografie, le faceam in palma erau super, dar anul asta m-am gandit sa schimb tehnica, am gasit ceva vopsea de oua cu sidef si in interiorul cutiei gasesti si un creion pentru desen, poti desena peste vopsea orice vrei tu, din cate se vede pe ambalaj sint destul de ok, acum voi vedea ce va iesi, sau in alti ani mai faceam modelase cu ciorapul, puneam peste ou diferite frunze, apoi bagam in ciorap si dadeam drumul la ou in culoare aratau super si alea, dar din cate vedem moda se mai schimba si ea.

mlm
| mlm a răspuns:

Www.moldova.110mb.com/old/04/trad/oua_rosii.html - 12k
www.allstyle.ro/vopsirea-naturala-a-oualor-de-paste.html - 43k
Uite ti-am dat doua adrese poti vedea aici tehnica de vopsire a oualelor.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna seara, da am gasit in market la Kaufland, este un produs nou si vezi ca are si un creion cu care poti face diferite desene, sint 6 culori, iar pe cutie scrie MAGIC.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Reteta lui mlm cu vopsirea naturala a oualelor este foarte interesanta, deoarece unele vopsele de oua din comert sunt toxice(daca vopseaua patrunde in albusul oului)
Draga Tunde Nana eu sper sa faci niste oua super frumoase! Reteta nu am sa-ti dau...pentru ca nu stiu niciuna.Insa si eu ti-as recomanda reteta lui mlm-nu ies ouale colorate intens dar macar stii ca nu mai au asa multe chimicale de la vopselele alea din comert. Te puuuppp!:*

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Imi pare rau ca nu am poze de la incercarile mele. Cand fiica mea era mica am pictat pe oua personajele din cartea junglei. Au iesit foarte bine - le-am pictat dupa ce ouale erau fierte - cu tempera si aracet (ca sa nu se stearga tempera).
De cand sunt foarte ocupata am gasit (din micul trafic, cred ca din Moldova sau Ucraina) folii autocolante (dintr-un fel de plastic) cu modele geometrice sau cu flori (ca si cand ar fi incondeiate) - sunt si cu sfinti si biserici, dar mie personal nu-mi plac acelea. Sunt foarte usor de facut - se fierb ouale si apoi se potriveste folia si se pune in jurul oului, se lasa cu o lingura in apa fierbinte si folia se strange singura. De doi ani fac asa, e mai usor si arata bine. Daca gasesc vreo poza ti-o postez.

auran
| auran a răspuns:

Voi incerca si eu metoda cu hartie creponata. O voi pune si pe cea mica la treaba, sigur ii va placea. Multumesc Tundenana

tundenana
| tundenana explică:

Eu pana acum vopseam ouale cu metoda hartiei creponate... multa hartie creponata de diferite culori, fierbem ouale, hartia creponata il taiem fasii de 2-3 cm, il dam prin otet si infasuram oul cu el... important e ca oul sa fie cald, culorile folosite sa fie cat mai multe, dupa ce am infasurat ouale le lasam pe un ziar sa se usuce, se indeparteaza hartia de pe ou si se da cu slanina... arata super...
un link care arata cum se face si cum arata ...http://lilysblog-lily.blogspot.com/......artie.html

tundenana
| tundenana explică:

Mlm... multumesc imi place mult al doilea link... buna idee si foarte utila intr-adevar... 100% natural... imi place...
Mike ai dreptate, merci o sa vad eu ce voi face... mlm mi-a dat idei... mai astept sa vad ce scrie lumea...

tundenana
| tundenana explică:

Mlm... de unde ai cumparat vopaseaua cu sidef? se gaseste oriunde la supemarketuri?

tundenana
| tundenana explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri... toate sunt idei bune... mai vad eu... dar mai astept raspunsuri poate mai stie cineva ceva nou...

| cely a răspuns:

Incercat sa vopsiti oua de prepelita.Veti avea niste bijuterii a Pasti

| marinelastanescum a răspuns:

Siner eu de cativa ani le cumpar deja vopsite deoarece nu sunt in tara asa ca ma limitez sa le cumpar ca sincer nu stiu sa vopsesc oua... asa este cand nu esti la mama acasa sa iti faca toate poftele. daca face ti voi sa imi trimite ti i mie. pup.

| Selena a răspuns:

Poti sa incerci si cu niste frunzulite sau flori pe care le pui pe oul ud, le pui apoi intr-un ciorap incercand sa pastrezi o forma si apoi aplici vopseaua. Dupa ce dai jos ciorapu va ramane o forma foarte interesanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti sa mai lipesti margelute si o sa-ti iasa frumos... daca vrei poti sa faci asa...incearca...

| alina si florin a răspuns:

Mai eu dupa ce le vopsesc cu vopsea clasica le pistez cu tempera si chiar ies ok

| monique90 a răspuns:

Sa nu va amagiti cu vopseaua aceea cu sidef... va spun sincer...am folosit anul trecut si eu... si nu au iesit tocmai cum credeam... raman cumva patate si nu se intinde uniform pe tot oul :-s sad inainte le faceam cu frunzulite si floricele, le puneam in ciorap si dup-aia in vopsea, sau le mai faceam cu foi de ceapa. anul acesta nici eu nu am idee cum sa le vopsesc...as incerca ceva nou.