| Natalia89 a întrebat:

Planta Schefflera. Am multe astfel de plante in casa, iar acum 2 luni le-am schimbat ghivecele si am completat cu pamant universal de flori luat din Dedeman. Le-am schimbat si locul, acum se afla intr-o camera in care este foarte cald, mai ales noaptea. Problema este ca le-au cazut cam toate frunzele si acum ceva timp am vazut niste insecte foarte mici si albe in pamant. Nu stiu care este cauza pentru care isi pierd frunzele.
Sa nu le fi plantat bine in noile ghivece?
Sa fie oare prea cald in noul loc unde se de afla?
Se poate ca pamantul din Dedeman sa nu fie bun? Inainte aveau doar pamant luat din gradina.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Poate ai daunatori.Vezi ca mai era cineva aici, acum vreo saptamana doua exact aceleasi musculite.Ar fi bine daca poti face o poza marita sa se vada musculitile alea, asa pe nevazute nu stiu ce sa zic.
Baga un insecticid, fa solutie si uda cu acea solutie pamantul din ghivece, omori acele insecte in felu asta.