| anonim_4396 a întrebat:

Pot face legume mexicane cu ulei de măsline? Din câte știu uleiul de măsline e puțin mai sănătos decat cel de floarea soarelui.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cam orice ulei este dăunător pentru organism, mai ales dacă a fost procesat (99, 9% din ce se găseşte pe piaţă), poate cu excepţia celui de in, deşi nici acolo n-aş băga mâna în foc. Mai bine consumă maslinele şi seminţele întregi, cu tot cu fibre, nu lipsite de tot ce e mai sănătos în ele.

| Bondarel99 a răspuns:

Bineînțeles, e chiar recomandat. Mulți nu îl folosesc pentru ca nu le place gustul, nici mie nu îmi place.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Uleiul de masline nu e doar putin mai sanatos, e de 1000%!
Totusi, vezi ca el se oxideaza la prajit si isi pierde din calitati.
Eu unul, recomand uleiul de cocos. Este mai scump, dar mult mai bun!

| mimi a răspuns:

De obicei uleiul de masline se foloseste in salate, pe cand cel de floarea soarelui atunci cand prajesti, caci la temperaturi inalte uleiul de masline se oxideaza. In salate, da, uleiul de masline e foarte sanatos.

| Pusycat a răspuns:

Putin mai sanatos?
Uleiul de masline este cel mai sanatos ulei.Contine o gramada de vitamine si minerale si iti da o gramada de energie.Plus ca ajuta la ten...

| farfuriaverde a răspuns:

Daca folosesti ulei de masline extravirgin nu il praji, exista mai multe tipuri de ulei de masline, cel are este cel mai bun este extravirgin insa nu se foloseste la prajit.

| AndreeaSarls a răspuns:

Da,de ce crezi ca nu ai putea? ...Foti sa folosesti ulei de masline in absolut tot ce vrei sa gatesti, cum ai zis si tu e mult mai sanatos ca cel de floarea soarelui nu are ce sa strice-ai grija schimba gustul