| Ioana_9117 a întrebat:

Poti face piure de cartofi cu iaurt in loc de lapte? funda.

16 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Buna ioana, eu zic ca nu merge pentru ca ii da gustul unei fermentatii ia-ti lapte sau lapte praf daca nu ai deloc niciun fel de lapte poti pune apa unde a fiert cartofi dar cartofi trebuie decojiti fierti apoi iei apa si o pui in piurehappy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da, dar iese putin acrisor. Mai bine pui un pic de unt sau margarina. Ideal ar fi smantana.

| pepe a răspuns:

Da, de ce nu?

| mgtow a răspuns:

Se poate dar va avea un gust ciudat.

| getutageo a răspuns:

De facut se poate face dar nu iese bun este putin acrubig grin

| ZZG a răspuns:

Poti sa-l faci cu ulei incins si o jumatate de lingurita de zahar.

| NorbO a răspuns:

Mai sincer sunt tot felul de retete, eu zic sa incerci ce poti pierde?
15 minute 3 cartofi si 1 cutie de iaurttongue
POftabatting eyelashes

| Roberto a răspuns:

Da se poate.La fel si cu smantana.

| Bubble13 a răspuns:

Nu este ok. poti pune si smantana in piure dar doar sa aiba gustul mai bun. dar pentru a inlocui lichidul care inainte era laptele trebuie sa pui acum apa aceea de la fiertul cartofilor in locul laptelui. iaurtul este doar pentru imbunatatirea gustului. pentru a avea un piure reusit pune si putin untbig grin Pofta Mare!

| pantofipantofi a răspuns:

Da, de ce nu? e chiar ok, poti in loc de lapte sa ii pui unt + zeama cu care fierbi cartofii, eu asa fac uneori si iese f bun

| razvan_3732 a răspuns:

Da, piureul devine mai cremos di delicios!

| IDE a răspuns:

Normal e foarte bun! incearcasi o sa veziwinking eu am facut si iese f bun

| Adela2 a răspuns:

Buna! eu de obicei pun si lapte normal si putin lapte praf, acum nu stiu daca va iesi la fel de bun dar daca chiar nu ai lapte la indemana poti folosi si iaurt dar depinde ce fel de iaurt, sa nu fie prea gras. Sper sa-ti iasa happy Bafta!

| ღწʛყოǻწღ a răspuns:

Incearca si zine si noualaughing

| rebecca_9779 a răspuns:

Dahappy

| Letitia_4595 a răspuns:

Poti sa-l faci cu orice vrei,numai sa-ti placa! in loc de lapte poti incerca cu: un ou crud; branza de orice fel,eu le-am incercat pe toate, mai putin urda, si au fost ok; sau ulei...bineinteles ingredientul ales din astea il adaugi in timp ce pisezi cartofii si sunt inca fierbinti ca sa se omogenizeze bine! sau tu cauti o reteta mai dietetica?