| Monikoue a întrebat:

Pt fanii Harry Potter.

Mai nou s-a constuit Hogsmade(in Anglia) unde se serveste Berezero( Butterbeer). Am vazut pe cineva ca face Berezero( pe net), dar nu a zis reteta.

Imi puteti spune care e reteta? Am gasit pe net, numa' ca era in altfel de gramaje.

Funda la cea mai buna reteta!

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Am gasit reteta in engleza. Asa vine tradusa:
Iti trebuie:
O cana de zahar alb sau brun, 2 linguri de apa, 6 linguri de unt, o jumatate de lingurita de sare, 1 jumatate de lingurita de otet de mere, 3 sferturi de cana de frisca, o jumatate de lingura de extract de rom si 4 sticlute a cate 350 de grame de Schwepps Cream Soda.

Cum prepari:
Intr-o mica tigaie, combina zaharul brun si apa. Adu amestecul la punctul de fierbere si gateste-l, amestecandu-l pana cand mixtura atinge 115 grade celsius (foloseste un termometru pentru dulciuri).

Amesteca-l cu untul, sarea, otetul si o patrime din frisca. Asteapta sa se raceasca la temperatura camerei, apoi amesteca cu extractul de rom.

Intr-un vas mediu, combina 2 linguri de zahar brun si ceea ce a ramas din frisca. Foloseste un mixer pentru a amesteca bine, insa nu complet (2-3 minute).
Pentru a servi, divide amestecul de zahar in 4 pahare inalte. Adauga 1/4 de cana de soda si apoi amesteca. Umple apoi paharele cu soda aditionala.

Sursa:http://www.foxnews.com/......uncovered/

Sper ca te-am ajutat!