| pumpkinky a întrebat:

Sa-mi spuna careva o reteta de un sos alb de ciuperci dulceag-acrisor! pls

Răspuns Câştigător
| Ionut58282856 a răspuns:

Uite o reteta
Ingrediente necesare pentru sos alb:
- 250 gr de ciuperci
- 150 ml de lapte
- o lingura de faina
- 2 linguri de unt
- 2 catei de usturoi
- 200 gr de smantana
- sare
- piper
- cateva fire de patrunjel
Sos alb
1. Ciupercile le tai cat mai marunt posibil si le pui la fiert in apa cu sare cam 15 minute, apoi le lasi la scurs in sita.
2. Pui untul la topit si adaugi peste el faina, amestecand bine. Pui laptele si smantana, amestecand permanent ca sa nu se lipeasca.
3. Lasi la foc mic si amesteci mereu. Adaugi usturoiul zdrobit si lasi pana se ingroasa.
4. Acum, adaugi ciupercile si patrunjelul tocat.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FanelCosmin a răspuns:

5 litri de cartofi sexy, smecherie din plin, valoare fara numar, ceva alb care seamana cu oul.
Mai multe retete puteti gasi pe siteul: www.retetecuvaloarepentruceicupulamare.ro