| Connrad a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine sa citesc contorul de la eon. A venit sa imi citeasca(vine cam de 2/3 ori pe an) si cand am intrebat daca e mult nu mi-a spus nimic...
La contor scrie asa:

E pe o luna sau cum? Pentru ca am asa un frigider, un boiler, un hidrofor, masina de spalat, cuptor cu microunde si un laptop. Becurile le aprind rar si am din alea cu led dar chiar si asa cred ca maxim 3 ore intr-o luna stau aprinse. Locuiesc singur, aici spal doar de 3 ori pe luna, fac dus o singura data pe saptamana(fac dus de obicei la parinti). Cuptorul de 2 ori pe zi maxim 4 minute. La laptop stau mai mult. Factura imi vine pe 2 luni si mi-a venit 250 lei. Acum dupa cititul asta imi vine mai mult? Nu ma pricep dar 11800 e enorm daca vine la urmatoarea factura. Help

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai un așa-numit "contor inteligent"; ce scrie pe fiecare perioadă de afișare trebuie să aibă și un anume indice care indică despre ce mărime anume a vorba.
Simpla înșiruire a acelor cifre nu înseamnă nimic fără detalii (tip contor, model, indici etc.). Nu avem de unde ști care anume e indexul tău actual, nici cât a fost cel de luna trecută ca să putem spune ce consum a înregistrat aparatul ăla.

| Catrice a răspuns:

Vezi ca ăștia mi-o zis ca din mai vine pe luna.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Verifica indexul trecut pe factura cu cel de pe contor. Scrie indice vechi si indice nou. Diferență este consumul care e estimat si care il plătești in fiecare luna. Când citește conturul apare pe factura la indice nou ca citit si nu estimat. Diferență dintre indicele nou citit si cel vechi estimat este consumul de energie pe care il plătești după citire conform facturii. Estimarea nu coincide cu numărul de pe contor. Dar la citire se face regularizarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un anumit timp facturile se mai și recalculează. Însă asta o fac ei, când vin să citească indexul și unde este dat indexul greșit îți pune în plus la următoarea factură sau scade din factura depinde de caz. La mine nu este nevoie să dau nici un index pentru că în factură se trece un estimativ de consum, iar dacă într-o luna consum mai mult se vede când vine să citească odată 3 luni și oricum tot va trebui să plătesc ce consum în plus. 11800 este totalul din index de cand s-a făcut instalarea. Este irelevant sa fie consumul numai pentru 1 lună. Ar trebui să scrii indexul în fiecare lună și așa îți dai seama cât ai consumat într-o lună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt cu Electrica Furnizare Transilvania Sud.