| BuGsstormbunny a întrebat:

Am o întrebare. Priza din perete bâzâie tot timpul cand pornesc calculatorul și mi-l oprește dupa cateva secunde.
Doar calculatorul! Și cand misc cablul din spatele pc-ului care duce la triplu cand il bag la pc bazaie. Ce sa fac? Il mai pornesc?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca bazaie, inseamna ca nu face bine contact si scanteieaza, se arde contactul.
Scoate stecherele din ambele capete a cablului si baga-le inca odata, fortate la maxim. Daca problema nu se rezolva, atunci partea unde este innegrita (stecherul, priza sau cablul) trebuie inlocuita.
Inlocuirea prizelor trebuie facuta de un specialist calificat, altfel poate sa se curenteze "mesterul" sau sa aprinda chiar toata casa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are o intrerupere de fir. Se poate arde PC-ul. Daca nu te pricepi s-o repari cumpara un prelungitor pana la alta priza!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca priza bîzîie atunci inseamna ca in priză ai un contact imperfect, solutia cumperi o priză nouă si o schimbi. Deoarece prizele sunt vechi sau lărgit suruburile care tin firele fixe si din cauza asta auzi tu un bîzîăit, deoarece firul care vine din perete in priză nu face contact ferm. Schimbă urgent priza ca o sa faca scurt daca o tot lasi asa.

| Yuoia a răspuns:

Este un scurt-circuit pe undeva. Din ce spui tu, s-ar putea sa fie cablul. Dar poate fi si priza care se misca atunci cand misti cablul. Nu le mai folosi pana nu gasesti cauza si remediezi situatia. Pentru ca risti sa arzi toata instalatia sau chiar sa provoci un incendiu.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Spuneam ca poate fi priza fiindca spui ca "Priza din perete bâzâie". Vezi prima data aici.

| GouDidodino a răspuns:

Ba ati înnebunit cu scurt-circuitul... voi aveti habar ce e ala un scurt- circuit? Dacă nu știți nu mai comentați aiurea. Bazaitul este produs de un contact slab, imperfect, iar inchiderea pc-ului este provocată de acest contact imperfect.

| andiceasu95 a răspuns:

Si eu am patit la fel cu pc-ul, schimba priza sau stecherul

| ChawChaw a răspuns:

Scurt-circuit la cablu.Cumpara alt cablu sau muta PC-ul!