| benga94 a întrebat:

Salut, am o mașină de făcut cafea Siemens, mașina e buna doar că foarte des cere curățarea aia de calcar sau ce e chiar el enervanta, o data pe săptămână mi se pare prea mult și la voi la fel? As putea sa fac ceva să evit acest lucru?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Siemens, mașină eu buna doar că..." - cum o cheamă mai precis?

| Zuzu1991 a răspuns:

Apa plata in loc de apa de la chiuveta, aia nu ar trebui sa aiba calcar
insa in orice caz, e foarte probabil ca apa de la chiuveta sa fie devina si nu masina, adica sa ai foarte mult calcar in ea... in locul tau nu as folosi apa aia de la chiuveta pentru nimic de gen consum (baut, gatit, etc.)

| WhiteLife a răspuns:

Probabil trăiești într-o zonă cu apa dura. O varianta ar fi sa înlocuiești apa cu cea filtrata sau plata.

| Hahahaihui a răspuns:

Probabil va trebui să părăsești localitatea pentru că nu e bună apa.

| Petru1999292 a răspuns:

Poti instala un filtru pentru a scapa de calcar, in felul asta va creste perioada in care trebuie sa faci decalcararea aparatului. Poti incerca ceva de genul asta: ...ndere.html

| Petru1999292 a răspuns:

Sau daca dai sa faca decalcifierea si nu adaugi solutie de decalcarare, e normal sa ceara foarte des acest lucru pentru ca nu s-a facut cum trebuie. Poti sa cumperi o o solutie de aici: https://www.coffeepoint.ro/......125ml.html