| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema oarecum stresanta. Stau cu chirie și balconul este închis. Problema însă e sa îmi apare mucegai. Cum pot scăpa de el? Țin sa menționez ca vecinii din jurul meu au balconul deschis.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai deschide geamul de la balcon. Este neaerisit.

| dragodana a răspuns:

Salut! Poti folosi Sano ani-mucegai sau clor.

| Flavyuseduard a răspuns:

Umezeala e de vina, tine usor balconul deschis cand poti, in rest... poti sa refaci balconul dar na.

| TudorVali a răspuns:

Acolo este prea multa umiditate si trebuie aerisit, de regula se tine geamul deschis pe verticala ca sa intre tot timpul aer. Eu nu inchid geamul la balcon decat atunci cand se anunta geruri mari, dar nu prea mai este cazul in ultimii ani. Pune un dezumidificator ca sa-ti traga umezeala, sterge foarte bine peretii cu apa cu otet sau cu clor. Daca dupa uscarea peretilor nu mai apare mucegai este totul ok, dai un strat de lavabila antimucegai, foarte buna este Adeplast Aeria Baie si Bucatarie. Daca insa continua sa-ti apara mucegaiul inseamna ca peretele este afectat si-n profunzime si atunci sunt necesare lucrari mai ample ca sa se indeparteze tot stratul afectat de mucegai si retencuit.