| anonim_4396 a întrebat:

Am un convector pe gaz Lampart LB50P. Problema este ca uneori aleatoriu se stinge flacara pilot. Aceasta se stinge uneori la vreo 20sec dupa ce porneste arzatorul principal, dar nu de fiecare data. Inainte sa se stinga incepe sa capete un "vajaiit" apoi palpaie pana se stinge flacara pilot.

4 răspunsuri:
| KR0NSTADT a răspuns:

Posibil ca sonda care sesizează prezența flăcării să fie defectă, sau un termostat de siguranță care nu mai lucrează corect și îți taie alimentarea cu gaz.
Nu cunosc echipamentul, acestea fiind doar presupuneri. Cheamă un tehnician specializat.

| ciuca2 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Ma gandesc daca ar fi defecta sonda nu ar merge deloc. Sau poate este posibil sa aiba defect discontinuu

| KR0NSTADT a răspuns (pentru ciuca2):

Este posibil ca sonda să lucreze defectuos sau deloc. La fel și termostatul de siguranță.

| ciuca2 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Daca nu ii dau treapta superioara, flacara de veghe nu se stinge niciodata. De accea am tendinta sa exclud sonda. Uneori flacara mica este afectata doar daca arzatorul principal este aprins.
Dar la convetoarele pe gaz trebuie regulator de presiune?, sau au incorporat.