| Denila123 a întrebat:

Salut.
Am un paint zoom de vopsit si zugravit.
Deci vopsesc cu el merge ok.
Da la zugravit nu prea merge deloc ok.
Intrebarea e cat de subtire trebuie sa fac lavabilul pentru a pulveriza pistolul... Lavabilul e prea gros, ce masura sa fac intre cantitatea de lavabil cu apa?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa diluezi si sa strecori lavabilul de mai multe ori, pana ce va fi suficient de subtire pentru pulverizare.

Te intreb insa, ce lavabil este aceea care se dizolva cu apa?
(Lavabil = vopsea care se poate spala cu apa)

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Normal ca se dilueaza cu apa. Nu ai dat niciodata cu lavabil?

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Nuu e prima data cand dau

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Am dat, iar cand am vrut sa spal peretele, s-a dus si "lavabilul". sad
Adevaratul lavabil trebuie sa fie cu compozitie acrilica care, dupa uscare, chiar se poate spala fara probleme. Dar asta este versiune scumpa si - putini cunoscand diferenta calitativa - cumpar si aplica vopsele "lavabile" de unica folosinta...

| darrio2007 a răspuns (pentru Denila123):

Eu dau aproape in fiecare zi.

| Denila123 explică (pentru Bula):

Pune amorsa in lavabil si ai sa vezi ca nu se va mai lua vopseaua

| Bula a răspuns (pentru Denila123):

Nu mai faci asa perete alb, doar colorat. tongue
Decat sa bag atata amorsa, mai bine dau cu ulei, fiindca chiar se va putea spala mai bine. Dar peretele nu va putea respira, incep problemele cu apa...

| Denila123 explică (pentru Bula):

Aaa..pai si ce e mai bine cu apa in compozitie

| Bula a răspuns (pentru Denila123):

Pentru perete, cel mai bine este varuirea (vopsire cu var).
E cel mai sanatos si lasa peretele sa aeriseasca, dezinfecteaza aerul. Nici mucegaiul nu prea apare, daca este facut cum trebuie.
Problemele sunt doua: putini (mai) sunt cei care stiu sa lucreze cu var (totii lucreaza cu combinatii de materiale gata preparate), respectiv ca la intervale de 2-3 ani trebuie zugravit din nou, sa arate bine peretele.

| Denila123 explică (pentru Bula):

Am înteles