| Fintoiu_Alberto_1997 a întrebat:

Salut! Aveți idee ce lichid este în veioza comunistă, roșie, cu formă de rachetă? Este apa sau ceva special? Am o veioza, dar a stat în soare, lichidul s- a îngălbenit și mă gândesc să îl schimb. Mersi! Dau fundă!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca te referi la "lampa cu petrol" (petrosina), care are jos un rezervor, din care iese un fitil din material textil, reglabil cu un surub lateral. Sus are o bura de sticla (alungita si ingustata in sus).
S-a numit si "felinar" si a fost folosit pentru iluminat deja cu aproape un secol INAINTEA comunismului. happy
https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/wcg8ypwvcwx63-RO/image; s=644x461; r=270

| Fintoiu_Alberto_1997 explică (pentru Bula):

Nu, este o veioza roșie cu bec de 220 dedesubtul cilindrului cu lichid și fulgi care se ridica când se încălzește lichidul

| Bula a răspuns (pentru Fintoiu_Alberto_1997):

Da, asa stiu.
A fost cu apa si fulgi parca de aluminiu.
Becul incalzea apa, care dupa un timp a inceput sa se invarte (in mijloc in sus, iar lateral coborea) impreuna cu fulgii.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Nu este lampa cu petrol
Ci este un beculeț electric
Si deasupra lui se află o fiola de 1 metru
In fiola respectivă exista 4 tipuri de uleiuri unele mai dense altele mai slabe care încălzite fac ca acele lichide colorate frumos sa curga in interiorul fiolei si poti observa cum urca o bula de o culoare de ulei cum se atinge de catpătul de sus al fiolei alta bula din alt ulei care se răcește pentru ca sticla sus este mai rece pentru că jos o încălzește becul apoi coboară bula respectivă printre bulele care urca de alte culori

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Aceea lampa a fost alt model, nu cu fulgi.

| Violleta2022 a răspuns:

"Veioza comunista"? laughing Am trait sa vad si asta!

Pune o poza aici, sa vedem la ce spui tu veioza comunista!

| Brizbriz a răspuns:

Ti-am raspuns deja cu "gaz lampant" si ti-am dat un link
crezi ca daca repeti intrebarea gazul o sa fie mai lampant decat lampant?!?hee hee

| Fintoiu_Alberto_1997 explică (pentru Brizbriz):

Una e veioza, una e lampa cu gaz, crezi ca sunt asa prost?

| Brizbriz a răspuns (pentru Fintoiu_Alberto_1997):

"acum 10 ore | Fintoiu_Alberto_1997 explică (pentru Brizbriz):
Una e veioza, una e lampa cu gaz, crezi ca sunt asa prost?"

esti sigur ca vrei un raspuns?!?hee hee
pentru ca, in sfarsit
dupa ce am re-citit intrebarea si raspunsurile, in sfarsit m-am prins ca tu ai o chestie inchisa cu lichid, in care se pot misca niste BRIZBRIZ-urihee hee
si cred sincer ca apa chioara functioneaza binemercic

| robertino0012 a răspuns:

Benzina?