| Ionuţ_Adrian_2000 a întrebat:

Aveti idee cu ce potsa scoate o pata de cerneala de pe o bucata de material?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Se poate dar doar cat e proaspata.
foloseste un servet de hartie - rola ZEWA de bucatarie,
sau o bucata de bumbac imbibat in spirt (merge si tampon -disc de vata)
pentru materiale non sintetice merge si amoniac (doua parti de 2x alcool metilic, 1x amoniac, inmoi haina, pui si putin otet pentru a neutraliza amoniacul, astepti 15 min, apoi clatesti bine)

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu vanish

| Sbsbsb2001 a răspuns:

Daca e proaspata, alcool sanitar sau alcool normal. Cu o bucata de vata sau discheta se aplica pana cand se ia cerneala, apoi se clateste cu apa rece si se spala.

| Stefaniaelena1234 a răspuns:

1 Tamponeaza pata cu un servetel sau prosop uscat imediat dupa producerea ei pentru a indeparta o parte din ea.

2 Pune apa peste pata si continua sa tamponezi zona.

3 Adauga putin detergent lichid si lasa-l sa actioneze timp de 10 minute.

4 Spala materialul cu apa calduta, la temperature maxima recomandata in functie de tipul tesaturii.

5 Inainte de lasa pata sa se usuce asigura-te ca a fost indepartata; daca mai sunt urme vizibile, repeat procesul.