| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut.Aveti idee de ce painea de casa dupa doua zile miezul devine aspru, se intareste trebuie inmuiat alfel zgaraie? Painea o fac din faina 000, drojdie, apa si sare nimic mai mult.
Doresc raspuns doar de la cei care fac practic.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apă și sare. Pentru că se usucă.

| mihai69 a răspuns:

La pâine se folosește făină 650 sau chiar 550 (dacă ai de unde s-o iei). Aia cu trei nule e pentru cozonaci.
După ce scoți pâinea din cuptor, o umezești ușor peste tot, apoi o lași la răcit acoperită de un șervet curat și uscat. Nu știu cum o ții tu după aceea, dar eu unul o împart (tai) în jumătăți - cam cât mănânc într-o zi / o zi jumate, opresc o bucată pe care o țin în frigider și restul o pun la congelat. Rămâne bună mai mult timp astfel.

| Sofer a răspuns:

Ai depozitato într-un loc ferit și învelita ca să nu se întărească.

| Panamax a răspuns:

Faci paine de casa cu faina pentru prajituri?
Interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu fac paine in casa. Tot din faina, drojdie, apa si sare. Se intampla asta pentru ca nu pui conservanti sau cum naiba le spune la substantele alea pe care le gasesti in painea cumparata. Dar la mine nu se intareste miezul dupa 2 zile. Trebuie lasata coca sa creasca si framantat aluatul. Eu folosesc faina integrala, e mai buna si miezul nu se intareste dupa 2 zile cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu e normal? Ca si painea cumparata se intampla asta in doar o zi. Poate conteaza si cu ce o acoperi. Sau n-ai facut tu dupa reteta care trebuia. Acum depinde si cantitatile care le pui.