| anonim_4396 a întrebat:

Salut,azi ma contraziceam cu un prieten pe tema orezului,eu ziceam ca nu ingrasa,el zicea ca da, ce parere aveti? ingrasa sau nu orezul? Dau funda

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Este bogat in carbohidrati, reprezentand o sursa buna de energie pentru organism si ajuta in buna functionare a creierului. Nu are colesterol, ceea ce inseamna ca persoanele care au nivelul de colesterol mult prea mare pot consuma orez fara nicio grija. Suna bine, nu? Nu contine sodiu si nici grasimi nocive pentru organism. Consumat alaturi de fructe, legume, seminte si carne constituie un aliment de baza in orice dieta echilibrata. Daca pana acum te mirai de ce mananca asiaticii orez si nu se ingrasa, iata o explicatie cat se poate de logica, nu numai ca lasa un timp digerarii mancarii, dar consuma orez care nu contine grasimi.
Daca nu mananci in graba si lasi un timp mancarii sa se digere vei vedea ca te saturi mai usor.

5 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Orezul fiert doar cu apa, nu te ingrasa, dar daca e fiert si cu grasime de pui si altele, normal ca da

| rutanklan a răspuns:

Mananca un sac si ai sa vezi daca ingrasa sau nu. Mananca un bob si ai sa vezi acelasi lucru happy

| Alexandra260 a răspuns:

Nu ingrasa orezul. Gasesti aici mai multe explicatii http://www.taifasuri.ro/......stru.html. Numai bine:)

| C3L1 a răspuns:

Pai...aveti dreptate amandoi. Orezul nu ingrasa in cantitati mici, dar in cantitati mari...si ingrasa, dar nici nu este prea bun pentru sanatate