| maphiotul a întrebat:

Salut.
Care aparat e cel mai bun de facut sucuri gen sa tai 2 mere, o pară si niste struguri sa le bagi inauntru si sa iasă suc?
Mersii

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Atunci ia-l pe ăsta:
https://www.emag.ro/......DGPPDZBBM/

32 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Storcator de fructe.

https://www.emag.ro/......DWPPDZBBM/

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

L-am vazut si asta
E ok la pret dar are cateva minusuri importante fata de cel caruia i-am dat funda si care mi se pare cel mai ok
Mersi oricum

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Cu placere.

| mihai69 a răspuns:

Blender și eventual strecurătoare.

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Blender sau smoothie?
Nu stii care e diferenta dintre ele?

| Wr3nch a răspuns (pentru maphiotul):

Daca vrei doar suc tie iti trebuie storcator de fructe. Blender-ul le toaca.

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Pai bun, dar care e ăla?
Nu am gasit unu pentru fructe si nu stiu care e bun

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Unul e un aparat electrocasnic, cealaltă e o băutură.
Doar că eu nu am vorbit decât despre ce "scule" poți folosi ca să obții repede un suc bun.

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Bine,da-mi un link la unu simplu si bun
Nu am nevoie de sf-uri cu wireless sau nu stiu ce tehnologii, nici de spart gheața
Doar un simplu si amărât suc de fructe
Nu stiu ce dracu se tot complica atata treburile cand pun o intrebare atat de simplă
O sa-mi treg câcatu asta de cont ca numa ma enervez

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Simplu și bun e blenderul, cum am spus mai sus.
Unul BUN (dar nu și simplu și nici foarte ieftin) e ceva în genul acesta de la Tefal. Am unul și sunt foarte mulțumit.

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Asa ceva caut.vezi ca se poatelaughing
Eu am cautat si nu am gasit, probabil nu am bifat ce trebuie
Dar asta merge si daca bag legume care is mai tari, de exemplu morcov sau sfecla rosie?

| maphiotul explică (pentru mihai69):

L-am studiat, e super. exact ce am nevoie
Merge si la legume si ce e important ca are presare la rece nu prin centrifugare
Nu stii care e diferenta intre acesta si un blender care face smootie?

| maphiotul explică (pentru mihai69):

L-am comandat, mi se pare foarte bun si frumos.si eficient
Mersii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Ca o completare la ce postam mai sus, ramane de vazut cit de usor e de curatat Tefal-ul si cum rezista in timp componentele. 80 W, slow, e miez. Al meu de exemplu face fata fara probleme si la morcovi, sfecla rosie, telina.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Si la Tefal scrie ca e si pentru legume, deci da
O fii mai bun al tau dar atata nu dau pe el

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Am băgat și morcovi și țelină și fructe congelate (și așa obțin un smoothie adevărat).
De curățat, se curăță relativ ușor. Are autocurățire dar evident că mai trebuie clătit puțin ca să fie perfect.

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Să-l stăpânești sănătos 100 de ani!

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Multumesc,la fel si tie iti doresc
Si daca pui fructe congelate sau necongelate trebuie sa adaugi si apa minerala sau plata?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Mdah, e ok si Tefalul, bine ca nu e de-ala cu viteza mare care iti face varza ingredientele si are si eficienta scazuta. Pina la urma ce conteaza e cit suc scoti raportat la masa de legume/fructe bagata in el. Daca de exemplu eu scot 450 ml de suc din 700 de grame de portocale si tu 350, atunci merita sa dai niste bani in plus, chiar si aproape dublu. Daca eu scot 450 si tu 445, logic ca nu are sens.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Fructe congelate bagi in blender, nu in storcator! Nu, nu trebuie sa adaugi nici o apa! Vezi ca vine cu manual...

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok,mersii

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu e nevoie de apă.

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

PS: m-am uitat mai atent - eu am modelul ăsta:
https://altex.ro/......CZC420E38/
Are accesorii diferite pentru suc și pentru smoothie. Cel recomandat pentru tine, ceva mai ieftin, nu cred să aibă decât pentru suc...

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Mai mult imi place celalalt mai ieftin
Dar care e diferenta intre smootie si sucu normal?

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Smoothie e un suc din piure de fructe amestecat cu înghețată și lapte.

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Blender este aparatul care face smoothie,Smoothie este o bautura facuta din fructe facute terci,suc sau lapte dupa caz,deci ori suc ori lapte si gheata foarte marunt tocata,o toaca blenderul.

Poti face si combinatii,legume/fructe,ori doara legume sau doara fructe,faci ce-ti place tie.

Sucul este o bautura din fructe sau legume,doara zeama,asa cum faci vin,eu prefer sucurile simple,facute deja,nu stau sa storc fructe,ori sa te toc, prefer sa le manin c asa fructele, suc beau de la magazin laughing

Sucu =zeama de fructe/legume
Smoothie = fructe/legume facute terci, cu adaos de suc sau alpte si ghehata.

Vrei sa stii ceva corect, cauta pe wikipedia, nu ai cum sa nu gasesti.Asa cum ai sc ris smoothie si acolo poti sa scrii si gasesti.

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Atunci ia-l pe ăsta:
https://www.emag.ro/......DGPPDZBBM/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tefal-ul ala nu ar fi asa de rau, dar eu pot sa iti recomand ce am eu si pot sa zic clar ca rupe stilul ca eficienta - https://www.emag.ro/......DF56WMBBM/

| relian a răspuns:

Aparate de facut sucuri is si de astea manuale,dar si mai simple decat tia aratat cineva pe aici,presezi tu cu mina,deci nu gen masina de tocat laughing
De ce? Pt ca nu folosesti prese electrice sau masina de tocat,alea pot scoate si alte chestii din acele fructe,deci cu mina atit cit poti tu apsa,ala este cel mai bun suc,cu mina nu zdrobesti seminte, nu zdrobesti stiu si eu ce folosesti acolo sa faci suc.

Cel mai bun suc, este ala de la magazin, doara desfaci sticla si bei laughing ce aparate ce rahaturi, fructele le consumi asa, is mai bune si mai sanatoase

| maphiotul explică (pentru relian):

Ce mi-a recomandat mihai69 e un aparat foarte tare, aș zice perfect
Daca il studiai putin inainte scrii vedeai ca e la fel ca unu manual pentru ca e prin presare la rece si are doar o viteza
Plus de asta poti regla cantitatea de pulpă care o vrei in suc
Sucurile din magazin zici? m-am uitat pe eticheta la un suc nou produs la satu mare nu mai stiu cum i zice si scrie ca e toxic pentru copii si le afecteaza memoria
Acuma nu imi veni tu cu argumente la,, la voi" in america is healty sucurile
De ce sa nu beau eu cu familia dimineata un fresh natural? pentru ca asa zici tu?
Hai nu mai fii grinch si comanda-ti si tu unu de pe eMAG sau,, de la voi" de la Jeff Bezos daca ai mai multă incredere in el happy
Ca doar nu sărăcești pentru 100 de dolărei happy

| maphiotul explică (pentru relian):

Ca sa nu obositi domnia dumneavoastra, l-am cautat eu pentru dumneavoastra si jeff bezoz nu il are (culmea, așa ceva...)
Dar il gasesti pe ebay doar ca la pret dublu ca pe eMAG :))
Sa mai zici ca eMAG-ul e rău

https://www.ebay.com/......5558621893

| maphiotul explică (pentru relian):

Sau daca,, Cel mai bun suc, este ala de la magazin, doara desfaci sticla si bei" desfa o sticla din super toxicul coca cola care pentru,, voi americanii" e creația supremă a universului si doar atat știți, bagă o tonă de gheață and enjoy
Sa stii ca și eu il cumpăr totuși coca cola, te poți bucura
Doar ca atunci cand am de desfundat chiuveta ori wc-ul sau vreau sa dau luciu la cauciucurile mașinii

| Catrice a răspuns:

Presa manualahee hee